Henovatie Westersingel, foto HParchitecten de Mathenesserdijk beneden in Rotterdam. Vervangende nieuwbouw van de hoge, stedelijke en voor de wijk Spangen beeldbepalende woningcomplexen, was vanwege de omvang van de complexen en nieuwe regelgeving feitelijk geen optie. Ook het renoveren van de woningen behoorde niet tot de mogelijkheden. Hierop bedacht de dienst Stadsontwikkeling een plan waarin dat de woning aan alle huidige te stelen eisen met betrekking tot isolatie, geluidwerendheid, de kwaliteit van de sanitaire en elektrische installaties en bouwkundige staat voldoet. Omgekeerd maakt deze renovatie het mogelijk dat de toekomstige eigenaars/ opdrachtgevers een grote mate van vrijheid hebben hoe zij het interieur willen realiseren. woningvernieuwing in de grote steden. Hierin kunnen - per stad en per deelproject - verschillende publieke en private partijen samenwerken in zogenaamde cascorenovaties. Hierin worden woningen of woonblokken constructief gezond opgeleverd, maar bepalen de eindgebruikers hoe de woningen worden afgebouwd. Met of zonder tussenmuren, vides en een vrije plaatsing van de keuken en badkamer(s). Woningen kortom die volledig zijn aangepast aan individuele wensen, maar die ook in zelfwerkzaamheid worden afgebouwd. In 'Eén blok stad' komen grote binnenstedelijke woningen voor een lage prijs beschikbaar en is het aan de eigenaar/opdrachtgever welke partijen al dan niet worden ingeschakeld bij het bepalen van de ruimtelijke indeling en de afbouw ervan. De basis voor deze aanpak werd enkele jaren geleden met groot succes gelegd met de renovatie van enkele woningblokken aan de woningen voor letterlijk een habbekrats werden verkocht onder de verplichting deze te renoveren. Dit plan was in zoverre een succes dat de woningen grif van de hand gingen. Een tegenvaller werd echter het toezicht op de kwaliteit van de renovaties. Om die reden werd besloten om in de toekomst eerst een volledig cascorenovatie uit te voeren, alvorens de woningen te verkopen. Volgens deze formule komen gehele panden toch voor een relatief lage, en dus ook voor actieve paren en jonge gezinnen bereikbare, prijs beschikbaar. De cascorenovatie geeft de zekerheid Het enthousiasme bij zowel eigenaars als architecten en interieurarchitecten is groot. Om niet te spreken van overheden en corporaties die op die manier op verantwoorde wijze van tenminste een deel van het moeilijk of niet meer te exploiteren woningbezit wordt verlost. Huijbregts en Poiesz realiseerden drie projecten binnen het kader van 'Eén blok stad'. Daarbij gingen ze in alle gevallen uit van een vrije horizontale en verticale ruimtelijke indeling zoals zij ook toepasten in een ingrijpende verbouwing van een laat negentiende- eeuws pand aan de Westersingel in Rotterdam. 27 Musis

Musis | 2013 | | pagina 27