Waren het met de Monumentenwet uit de jaren zestig vooral de traditionele gebouwen uit de middeleeuwen en vroegmoderne tijd die als rijksmonument werden aangewezen, nu waren vooral de 19e en 20e eeuw aan de beurt. 7 Musis bij de foto's: pagina 4-5 Dwarsbieekstraat, klein maar geliefd 'Nette burgerwoningen' aan de Emmastraat. Zoek de verschillen pagina 6-7 Schiedamseweg: recent opgeknapte herenhuizen uit het begin van de 20e eeuw. Jan van de Voorde van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed overhandigt de aanwijzing van het Beschermde Gezicht aan wethouder Hans Versluys. Foto Joke Smeenk 'beter in staat de kwaliteit van historisch Vlaardingen te beheren en te versterken.' De gemeente Vlaardingen verdient waardering voor de genomen stap om groen licht te geven voor de aanwijzing. Het erkent impliciet dat het in het verleden minder zorgvuldig omsprong met het gebouwde erfgoed en neemt het zich voor het erfgoed bij ruimtelijke ontwikkelingen voortaan een doorslaggevende rol te laten spelen. De persverklaring bij de aanwijzing haast zich te melden dat het tegelijk niet de bedoeling is 'noodzakelijke veranderingen te blokkeren'. En daar zit hem het onvermijdelijke spanningsveld waar de komende gemeentebesturen kunnen laten zien hoeveel ernst het deze is. Iedere keer weer zullen bij discussies over behoud of sloop van panden binnen het stadsgezicht de nobele voornemens getoetst worden. De gemeente krijgt natuurlijk het voordeel van de twijfel, maar de voorgeschiedenis stemt niet op voorhand gerust. Dat Vlaardingen een groeiparel in handen heeft, staat echter vast en of die tot volle wasdom mag komen, ligt nu in handen van politiek en bevolking.

Musis | 2013 | | pagina 7