gemeentelijke regie en de FBP Wj als overbodig beschouwen. 11 Musis Er zijn fracties in de raad die een voorkeur hebben voor totale e naam 'burgerinitiatief'. Bestuurlijk werd het mogelijk gemaakt dat burgers, al dan niet gegroepeerd, initiatieven mochten nemen voor onderwerpen die naar hun mening aandacht behoefden. Landelijk dienen die gepaard te gaan van 40.000 ondersteunende handtekeningen en op lokaal niveau staat het gemeenten vrij door middel van een verordening te regelen dat burgers onderwerpen mogen agenderen voor behandeling in de raadsvergadering. In Vlaardingen werd die mogelijkheid aangegrepen door de in 2006 opgerichte stichting Federatie Broekpolder (FBP). In lijn met het gemeentebeleid om de Broekpolder groen en onbebouwd te houden, maar constaterende dat diezelfde gemeente niet in staat bleek een duurzame visie op het gebied te ontwikkelen, wierp de FBP zich op hier het voortouw te nemen. Stok achter de deur was de stadsregio die dreigde de polder toch te laten bebouwen als de gemeente geen onomkeerbare en kwalitatieve veranderingen in de polder zou teweegbrengen. De FBP ging aldus een bestuurlijk experiment met de Gemeente Vlaardingen aan. Op basis van een convenant kreeg de FBP de ruimte om plannen te ontwikkelen op voorwaarde dat de burgers de gelegenheid kregen hiertoe ideeën aan te dragen en in de planontwikkeling te participeren. Gesteund door een startsubsidie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en plantontwikkelingsgelden van de gemeente, resulteerde dit in het Integraal Inrichtingsplan Broekpolder (I1B, 2009). De gemeenteraad toonde het lef groen licht te geven voor zowel het bestuurlijk experiment als convenant en stemde in met het IIB, de basis voor de herinrichting van de polder. Ten behoeve van het IIB riep de FBP soms tot vervelens toe de Vlaardingse burgerij op om met plannen en suggesties te komen en met resultaat. Flet gros van de wensen kon in het IIB worden opgenomen, wat op zich opmerkelijk is gezien het feit dat de vele gebruikers van de polder (sport, recreanten, natuurliefhebbers, hondenbezitters, ruiters, mountainbikers etc) vaak tegengestelde belangen hadden. Talloze bijeenkomsten brachten begrip, duidelijkheid en consensus over de toekomstige inrichting. Toch ook bleek er oppositie te bestaan. Flardcore natuurliefhebbers die het liefst geen enkele gebruiksverruiming zagen, maar ook hondenliefhebbers die zich in hun vrijheid beknot zagen. En ook zijn er fracties in de raad die een voorkeur hebben voor totale gemeentelijke regie en de FBP als overbodig beschouwen. Ondanks deze weerstand blijkt de FBP inmiddels een geaccepteerde partner. Een partner die niet alleen de jarenlange impasse rondom de Broekpolder wist te doorbreken, maar de gemeenschap ook heel veel geld heeft bespaard door de veelal belangeloze inzet van bestuur en achterban. De FBP is uitgegroeid tot één van de (zo niet de) grootste burgerinitiatieven in Nederland en in de academische bestuurskunde en vakliteratuur wordt reeds gesproken over het 'Vlaardingse model'. Floewel nog niet alle plannen van het IIB zijn uitgevoerd, wordt momenteel in nauw overleg met de Gemeente Vlaardingen nagedacht over een toekomstige structuur waarbinnen de gerealiseerde projecten mede in de vorm van co- creatie en burgerparticipatie blijvend worden beheerd.

Musis | 2013 | | pagina 11