DE RUIGTE s Onbedoeld ontstond een groene oase in het dicht bebouwde Musis 12 Voor iemand die op de Veluwe woont, de Zuid- Limburgse heuvels als vakantiebestemming kent of de Drentse heidevelden weet te waarderen, zal de Vlaardingse Broekpolder niet direct de associatie met natuur oproepen. Enig cynisme is in het verleden de polder dan ook ten deel gevallen. Een onterechte vergelijking echter. En wie bepaalt eigenlijk wat natuur is? Geheel ten onrechte is een afwachtende houding echter ook weer niet. De ooit zo fraaie veenweidepolder verdween met opportunistische beweegredenen onder een metersdik pakket Rotterdams havenslib. Ideaal om op te bouwen, dachten de Vlaardingse bestuurders, maar toen het zover was, bleek de bouwlust inmiddels getemperd en nog erger, het slib zwaar vervuild. Een periode van 50-60 jaar lang onduidelijkheid over de bestemming en toekomst van de polder brak aan. De politiek kwam er niet uit en ongemerkt begon het gebied zich in een groene omgeving te veranderen. Deels door aanplant als productiebos en akkers met maïs, koolzaad etc. maar ook spontaan ontwikkelde zich de begroeiing. Het havenslib was namelijk niet alleen giftig, maar door de zandigheid ook vruchtbaar. Onbedoeld ontstond een groene oase in het dicht bebouwde stedelijk gebied. Aan de zuidrand kregen sportclubs, volkstuinders en scouting een onderkomen, maar het grootste deel transformeerde in een recreatief-natuurlijk uitgaansgebied. Dermate gewaardeerd en met een maatschappelijk functie dat de politiek afzag van bebouwing. Probleem was wel dat de bospercelen, met name netjes in rijen gepote populieren, aan hun einde aan het geraken waren. De volgroeide bomen waren 'op' en droegen weinig bij aan biodiversiteit en belevingswaarde. Het in opdracht van de FBP door Bureau Stroming ontwikkelde Integraal Inrichtingsplan Broekpolder voorzag in de vormgeving van een centraal natuurkerngebied, dat gestoeld was op drie pijlers: -vernatting, -bosomvorming en- begrazing. Door aanpassing van de waterhuishouding (aanleg van een kreek met stuw, die het water vast kan houden) en het graven van ondiepe plassen, is een meer open coulisselandschap ontstaan. Watervogels en -planten en andere flora en fauna zullen hun weg in het gebied gaan vinden en hebben nu al geleid tot een grotere biodiversiteit. Hiertoe werd veel van het oude productiebos gekapt, maar vond tegelijk aanplant van nieuwe bos- en struikpercelen plaats. Uiteraard geen populieren meer, maar een breed scala aan soorten. Om dit natuurkerngebied te laten functioneren en bijvoorbeeld niet dicht te laten groeien zodat de effecten weer verloren gaan, worden sinds enkele maanden Schotse Hooglanders voor de begrazing ingezet. Deze spectaculaire runderen zorgen voor een passend natuurlijk evenwicht en houden het gebied ruig. Naar de beoogde uitstraling heeft het gebied de naam De Ruigte gekregen, een gebied waar de wandelaar (honden aangelijnd) door heen kan wandelen, onder andere over nieuw aangelegde knuppelpaden en bruggetjes. De eerste ooievaars en lepelaars zijn reeds gesignaleerd. De Broekpolder sluit aan op Midden-Delfland met onder andere de Vlietlanden en Rijsplas en betekent een belangrijke versterking van de ecologische verbindingen die tot in de stad reiken. De FBP pleegt veel

Musis | 2013 | | pagina 12