Talentontwikkeling. Dat klinkt goed. Vooral in een ondernemingsplan. 15 Musis Het vaste team kan het echter niet alleen. Om De Kroepoekfabriek draaiende te houden, is daar godzijdank de vrijwillige Kroe, die op het moment van schrijven bestaat uit ruim honderd geweldige krachten. De Kroe werkt hard mee om het geheel tot een succes te maken. En voor wat hoort wat natuurlijk. Behalve een relaxte en gezellige plek om nieuwe mensen te leren kennen en al werkend concerten bij te wonen, biedt De Kroepoekfabriek haar vrijwilligers ook zoveel mogelijk ruimte om ervaring op te doen, op het gebied van techniek, horeca en concertfotografie. Zonder vlieguren wordt je als beginnend licht- of geluidstechnicus niet snel ergens aangenomen. Als lid van de Techniek Kroe, waarvan het jongste lid overigens pas 13 jaar is, mag je weliswaar onder professionele begeleiding zelf aan de knoppen draaien. Zonder aantoonbare ervaring en/of perskaart krijg je bovendien zelden de kans om een al dan niet bekende band te fotograferen. Bij Foto Kroe kan dit - indien nodig samen met een ervaren fotograaf - wel. Wie nog nooit en biertje heeft getapt, kan dat leren bij de Service Kroe. En wie daar vervolgens graag in wil doorgroeien, kan dat doen als barhoofd of Kroe manager. Wie wil oefenen met het maken van filmpjes kan zich aansluiten bij de Film Kroe, die avonden registreert en er zijn plannen om een eigen professionele 'Security Kroe' op te leiden. Wie wil kan als vrijwilliger, ongeacht leeftijd, binnen De Kroepoekfabriek op allerlei vlakken verkennen en ontdekken waar hij/zij goed in is en leuk vindt. Die talentontwikkeling vindt te ontwikkelen en te scholen op het gebied van allerlei disciplines die aan bod komen binnen de dagelijkse gang van zaken van een professioneel poppodium. 'Talentontwikkeling': dat klinkt goed, vooral in een ondernemingsplan. Bij De Kroepoekfabriek begint dit bij de basis. Om precies te zijn bij het vaste team, bestaande uit directeur Renske Verbeek (34) en vijf vaste -net afgestudeerde- krachten, die geheel verantwoordelijk zijn voor het complete programma, de productie van alle evenementen, alle techniek, het gedeelte horeca en (deels) de administratie. Potentie hadden we wel en dus kregen we de kans. Een gouden en unieke kans. Alle deelden de teleurstelling van vergeefs solliciteren wegens gebrek aan werkervaring en de wil tóch te slagen en de aanwezige talenten verder te ontwikkelen. Voor deze groep betekende de start van De Kroepoekfabriek een uitgelezen kans. Ook omdat dit poppodium nog geheel moest worden opgebouwd in een voormalige en verwaarloosde fabriek van kroepoek, een van de weinige die ooit in Nederland hebben bestaan. Nu, twee jaar later staat er een hecht en nog steeds even enthousiast en ervaren(er) team, dat zelfs in staat is om stagiairs op te nemen en te begeleiden. uiteraard ook plaats op het podium. Een groot deel van de programmering bestaat uit evenementen en bandavonden die draaien om jonge, beginnende artiesten. Zoals Spin Doctors, een DJ-marathon waar jonge DJ's elkaar opvolgen, de maandelijkse Jamfabriek, waar jong en oud samen jammen, of Tokoloko, de maandelijkse bandavond waar steeds drie andere kersverse bands uit de regio laten zien en vooral horen wat ze in huis hebben. Dit is voor de bands in kwestie van levensbelang, want een kans om op een professioneel podium met goed geluid de oh zo nodige podiumervaring op te doen. "Een optreden in De Kroepoekfabriek is, zeker voor een opkomende artiest, een unieke ervaring", zegt Allart Hoekstra, frontman van de Vlaardingse band Heavy Light, die nog niet zo lang geleden nog tijdens Tokoloko speelde en momenteel regelmatig op 3FM te gast is bij Giel Beelen en ineens wordt opgepikt door allerlei andere radiozenders. "Hier speel je je nummers met waanzinnig geluid op een professioneel podium in plaats van in de cafeetjes waar de balans vaak ver te zoeken is, de trommelvliezen scheuren en het publiek "sssshhhhhtü! Ik probeer te praten!!" naar de band roept. Hierdoor is het niet vreemd dat een opkomende band zich een wereldartiest voelt na een optreden in De Kroepoekfabriek. Evengoed heeft een wereldartiest een net zo onvergetelijke avond vanwege de mooie zaal, inclusief balkon en het goede geluid." Mooie woorden, maar het publiek wil ook wat en krijgt dat. Want uiteraard worden er in de De Kroepoekfabriek ook bekende bands geprogrammeerd. Niet wekelijks, daarvoor is de zaal gewoonweg te klein en zijn bekende bands te duur. Maar grote namen als De Staat, Blaudzun, Lucky Fonz III, Gers Pardoel, The Kik, The Deaf, Bazzookas, Winne en Anneke van Giersbergen traden hier eerder op en

Musis | 2013 | | pagina 15