ETEIXI UIT Foto's en tekst Jan van der Ploeg Wie dit jaar groenten en fruit wil eten uit eigen stad, kan ook deze zomer weer terecht op de stadsboerderij bij de Merwedehavens. Uit eigen stad is een rekbaar begrip. De Stadsboerderij bevindt zich even over de gemeentegrens met Rotterdam op het voormalige rangeerterrein tussen de havens en de Rotterdamsedijk. Brussel mag dan misschien internationaal de eer hebben de leukste naam te hebben verzonnen voor tuinbouw op daken en braakliggende terrein: 'Potage-toit' Rotterdam zegt het recht voor z'n raap met 'Uit je eigen stad'. In heel Europa grijpt het fenomeen van stedelijke tuinbouw op braakliggend terrein, op daken en in kantoortuinen snel om zich heen. Anders dan in de Verenigde staten zijn de mogelijkheden voor rooftop agriculture hier echter beperkt. Bouwkundigen en daktechnici wijzen erop dat de constructies van Nederlandse daken doorgaans niet berekend zijn op de zware belasting van een pakket aarde en alles wat daarbij hoort. Dit neemt echter niet weg dat zelfs in drukbebouwde binnensteden nog altijd ruimte is voor het op kleine schaal verbouwen van wat groenten of kruiden. In de mooie jaren van flower-power gaven tijdschriften als VT- Wonen en Libelle smakelijk gefotografeerde informatie over het telen van tuinkruiden op het stedelijk balkonnetje. Met een beetje zon en wat aandacht zo luidde de boodschap - heb je Albert Heijn niet nodig om te voorzien in alle verse kruiden voor de Hollandse pot. Want salie doet het ook driehoog achter voortreffelijk, evenals sperziebonen trouwens. Het benutten van de vrije ruimte in steden voor tuinbouw is over de gehele wereld feitelijk al zo oud als de steden zelf. Een blik op oude stadsplattegronden leert hoe diep het platteland vak doorliep in de stad en een blik op kleine Hollandse en Zeeuwse steden met Google Earth leert dat de stedelijke moestuin aan de randen van de oude binnensteden zich tot in deze tijd heeft weten te handhaven. Tot voor kort was het in Nederland mogelijk om aan spoordijken een landje te hebben voor het verbouwen van groenten. In een grijs verleden was dit een geste van de spoorwegdirectie aan het personeel. Op die manier werd het gezin aan extra groenten en aardappelen geholpen. Precies zoals de volkstuinen oorspronkelijk ook bedoeld waren als moestuinen voor de armen. De eerste vermelding van vokstuinen dateert van 1838. In dat jaar verhuurde de Franeker Maatschappij tot Nut van het Algemeen lapjes grond aan stedelingen om daarop voedsel te verbouwen. In 1861 volgde België met een soortgelijk initiatief. Gedeeltelijk teelt de stadshoer in de grote steden zijn waren De stadstuinderij op de grens van Rotterdam en Schiedam. Op de nieuwe tuinbouwgrond staan straks de prei en boerenkool, worden versmarkten gehouden en treffen stadstuinders elkaar.

Musis | 2013 | | pagina 20