23 Musis op idealistische gronden. Op de websites die hem willen informeren vindt hij evengoed nieuws over 'Eten uit de achtertuin', als uitgebreide berichtgeving over eetbare, meestal in de vergetelheid geraakte, 'wilde' planten. Groen en eetbaar is de nieuwste trend. Weg die grijze tegels; ruimbaan voor geuren en kleuren. Verbouw je eigen groente, fruit en kruiden, is ook het motto van landbouwkundige ir. Fransje de Waard. 'We willen weer voelen, zien en ruiken waar ons eten vandaan komt'. Daarnaast manifesteert zich echter ook een heel andere ontwikkeling. De buurttuinen waarin groenten en fruit worden geteeld blijken vooral goed te doen in economisch minder bedeelde gebieden. Marktliefhebbers signaleerden deze ontwikkeling overigens al langer op de markten met een overwegend allochtoon karakter. Het aanbod van zelfgekweekte groenten en vruchten zoals paprika's en pompoenen en munt en bonen is op het Grote Visserijplein en Afrikaanderplein aanzienlijk, gekweekt op de volkstuin of op de landjes langs bijvoorbeeld de Hudsonstraat of achtertuinen in Oud- Mathenesse. In 2013 zal het voormalige rangeerterrein tussen het Marconiplein en de stadsgrens van Schiedam dus voor de tweede maal veranderen in een stedelijk tuinbouwgebied. De grond is al voorbewerkt en de bedden gereedgemaakt en ingezaaid. Het wachten is nu op de opkomst van de eerste groenten. In en rondom oude loodsen is tegenover de Energiecentrale een stadslandbouwproject gestart dat de proeftuin moet zijn van soortgelijke initiatieven in deze regio. Op de grens tussen Rotterdam en Schiedam zijn alle producten te koop in de eigen winkel en in het bijbehorend restaurant. Financieel was het bedrijf in 2012 nog zeker geen succes. Wel trok het volop de aandacht door de markten van biologisch geteelde landbouw- en veeteeltproducten. En buurtbewoners uit Oud-Mathenesse en Schiedam Oost natuurlijk, die op het oude verwaarloosde rangeerterrein langs de Merwedehavens - hun vroegere speel- en werkgebied - kwamen kijken, hoe daar nu frisse sla en pompoenen worden verbouwd.

Musis | 2013 | | pagina 23