Wat Schiedam betreft heeft de waterrecreatie hoge prioriteit. Groen in het hogere woonsegment 27 Musis hebben, zul je zien dat het opruimen van de 'groene tunnel' een gelukkige ingreep is geweest en bijdraagt aan de zichtbaarheid van de verbinding tussen de binnenstad en het noorden van Schiedam. Al in januari 2002 bepleitte stedenbouwkundige Nicolaï Dielemans in Musis forse ingrepen in de verbinding Nieuwe Damlaan en Churchillweg teneinde de psychologische barrières tussen de binnenstad en Schiedam Noord te slechten. Daarbij behoorde ook het verduidelijken van de verbindingsweg, zoals dan nu is gebeurd. Het 'Memorandum over de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam' projecteerde in 1949 twee grote gebieden voor sportbeoefening. Als sportpark Harga en Thurlede zijn deze ook gerealiseerd. Toegevoegd is vervolgens nog sportpark Kethel. De geschetste omvang van deze gebieden hing nauw samen met de verwachte groei van de bevolking tot 120.000 zielen. Ook moest rekening worden gehouden met een even sterk als gedifferentieerd verenigingsleven. Elke zuil had ook z'n eigen sport en gymnastiekverenigingen en kon wijzen op een ledenaantal dat eigen velden en bijkomende faciliteiten volledig rechtvaardigde. De grote betekenis van de veldsport in Schiedam wordt goed geïllustreerd door de lands- en afdelingskampioenschappen van SVV in 1949 en Hermes DVS in 1943 enl952. Vanwege het enorme bezoekersaantal van meer dan 60.000 voetbalenthousiasten moesten alle drie de wedstrijden in de afgeladen Rotterdamse Kuip worden gespeeld. Als cricketvereniging voerde Hermes DVS bovendien decennia lang de Nederlandse competitie aan, hetgeen katholiek Schiedam noodzaakte tot de oprichting van een 'eigen' cricketvereniging 'Excelsior' Inmiddels is het gezamenlijk ledental van de Schiedamse voetbalverenigingen teruggelopen tot enkele duizenden. Te weinig om het bestaande veldenareaal te kunnen motiveren. Natuurlijk betreft het hier een 'groen' gebied, maar zeker geen groen gebied van een hoge recreatieve of stedenbouwkundige waarde. Het ligt dan ook voor de hand dat de ontwikkelvisie 'Schiedam in beweging' die in juni 2012 werd gepresenteerd drie moderne (lees kleinere) multifunctionele sportparken opteert die goed verspreid over de stad dienen te liggen. Het realiseren van de wensen die in 'Schiedam in beweging' worden geuit, is mede door de aanleg van de A4 meer beweging gekomen. Nathalie Gouweleeuw: 'Een gevolg is dat de sportverenigingen met elkaar in gesprek zijn geraakt over samenwerking en gezamenlijk gebruik van faciliteiten. In de ontwikkelvisie gaan we ervan uit dat als private partijen belangstelling hebben voor gebiedsontwikkeling voor woningbouw of de vestiging van grootschalige detailhandel, dat deze dan de ontwikkeling van nieuwe sportlocaties voor hun rekening nemen. In het geval van de samenwerkende verenigingen WK en Spaland zijn de ontwikkeling al in een vergevorderd stadium. Zij verhuizen naar het sportpark naast de A4. Hierdoor komt sportpark Kethel vrij voor herbestemming'. De vrijkomende grond zal ruimte bieden aan woningbouw. Het zal dan gaan om een woonmilieu in het hogere segment, zegt de ontwikkelvisie. Duidelijkheid over de concrete invulling is er nog niet. Wel is vastgesteld dat het voormalige sportpark een sleutelrol krijgt in de herstructurering en van de Poldervaart als belangrijke as in het omringende woon en recreatiegebied. Groeneweg: 'Natuurlijk zijn kunnen de bestaande sportparken gerekend worden tot het groene gebied. De vraag is dan wel of grasvelden, gescheiden door dunne wallen van bomen en struikgewas nog wel de ideale invulling zijn. Met een hoogwaardig woonmilieu waarin het groen een dominant onderdeel is, bereik je uiteindelijk meer. Juist waar het de herstructurering van de Poldervaart betreft. Een onderdeel dat daarmee samenhangt is dat in de reconstructie van het gebied goed gekeken wordt naar hoe de vaart als recreatiegebied vorm moet krijgen ten opzichte van de omgeving. De vaart loopt langs een uitgestekt recreatiegebied met volkstuinen en het Beatrixpark. Maar ook historische elementen zijn in de directe omgeving bewaard gebleven en met de Babbersmolen weer in ere hersteld. Zelfs zijn er nog enkele landschappelijke raakpunten. De reconstructie moet ervoor zorgen dat de herkenbaarheid van deze elementen ten opzicht van de vaart, maar op van de stedelijke omgeving beter wordt geaccentueerd'. Herkenbaarheid en zichtbaarheid zijn ook uitgangspunten van de werkzaamheden aan, rondom en in het Beatrixpark. Met de voltooiing van het park in 1959 had Schiedam zich een recreatiegebied aangeschaft dat die naam aanvankelijk nauwelijks mocht hebben. Op foto's omstreeks de opening genomen zijn slechts dunne gazons zichtbaar, van elkaar gescheiden door een zweem van struikgewas en de dunne stammetjes van toekomstige zware bomen hier en dar in de grond geprikt. Het park lag er. In duidelijk zichtbare hoofdlijnen. De natuur moest verder haar werk maar doen. Nu zestig jaar later is dat op overtuigende wijze gebeurd. En op sommige plaatsen met zoveel energie dat eerder van een bos dan van een park gesproken kan worden. De werkzaamheden die nu worden uitgevoerd hebben tot doel om het Beatrixpark terug te brengen tot de proporties van een stadspark dat als recreatiegebied mede bijdraagt aan de verbinding tussen het Schiedam van boven en van beneden de A20 en de spoorlijn Schiedam- Hoek van Holland. Stadsparken verenigen vele kwaliteiten en functies in zich. En juist de wenselijke verwevenheid daarvan verhoogt de maatschappelijke waarde. Elke functie binnen het park behoudt echte z'n eigen kwaliteiten waarbij onderlinge zichtbaarheid tegen het decor van parlcgroen, de waterpartijen, lanen en bebossing een essentieel uitgangspunt moet zijn. In het Beatrixpark had de begroeiing die onderlinge zichtbaarheid verstoord. Met de integrale aanpak van de groengebiedgebieden, de verschuivingen die optreden door de aanleg van de A4 wordt met de reconstructie van het Beatrixpark en de Poldervaart het oude evenwicht hersteld.

Musis | 2013 | | pagina 27