DE SCHOONSTE STRAAT, STAD Musis 28 rmmm$ Het jaar van groen en duurzaamheid biedt Schiedam en de Schiedammers een aantal prikkelende uitdagingen, zelfs een wedstrijd waarin enkele stimulerende prijzen te winnen zijn. Wie heeft de schoonste straat, wil bijvoorbeeld Irado weten. En wie de groenste? Waarbij de schoonste straat een buurtbarbecue kan winnen ter waarde van 500, - en de groenste straat met en de groenste straat zonder voortuin ook elk 500, - alsmede een jaarabonnement op het tijdschrift Groei en Bloei. Dit tijdschrift wordt uitgegeven door de gelijknamige tuinliefhebbervereniging Groei en Bloei Waterweg Noord. Irado-directeur André Hertog legt uit wat Irado voor ogen heeft met deze wedstrijd. 'Natuurlijk is Irado in belangrijke mate verantwoordelijk voor het beheer van de openbare ruimte. Met de ondersteuning van dit project wil Irado twee doelen realiseren. Het eerste is het bevorderen van de samenwerking tussen bewoners om in groter verband hun buurt schoon te houden. Het tweede doel is om met de inspanning van de bewoners de straat precies dat extra's te geven dat de woonomgeving eens zo aantrekkelijk maakt. En daarmee het verantwoordelijkheidsgevoel van alle betrokkenen te bevorderen. De stad schoonhouden kunnen we niet alleen. We hebben daarbij echt de hulp nodig van inwoners.' Hoe belangrijk het is om de eigen straat en buurt schoon te houden, wordt bevestigd in tal van onderzoeken. Maar is ook duidelijk zichtbaar in straten waarin bewoners onderling een deel van de zorg voor de openbare ruimte voor hun rekening nemen. Er prettig wonen is dan een eerste resultaat. Meedoen is simpel. De hele buurt of straat schrijft zich via één contactpersoon in voor de wedstrijd 'Wie heeft de schoonste of groenste straat van Schiedam'. De inschrijfformulieren zijn eenvoudig via de website van Irado in te vullen. Irado biedt ook daadwerkelijk hulp. Wie wil weten wat wel en wat niet mag in de openbare ruimte kan deze vraag stellen aan de projectmanager. En wie schoffels en andere handmaterialen nodig heeft, kan eveneens bij Irado terecht. In de wedstrijdperiode worden de deelnemende straten enkele malen onverwachts bezocht door de jury waarin behalve de burgemeester en wethouder ook een lid van de vereniging Groei en Bloei Waterweg Noord en specialisten van Irado zitting hebben. Deze jury beoordeelt hoe schoon en hoe groen de straat is. Heeft de buurt bijvoorbeeld regelmatig het zwerfvuil opgeruimd, de prullenbakken geleegd en de straat onkruidvrij gehouden? De jury bekijkt ook hoe geveltuinen, plantenbakken of boomspiegels beplant zijn. En voor welke composities van kleur en vorm de straatbewoners hebben gekozen. Ook duurzaamheid en aantrekkelijkheid voor vogels en insecten tellen mee. Wie bovendien voor mensen eetbare planten in de straat plant, scoort extra bonuspunten. Het spreekt vanzelf dat het niet is toegestaan om te snoeien in de beplanting in de openbare ruimte. De wedstrijd voor de groenste straat beperkt zich tot gevel (-tuinen) voortuinen. Beide wedstrijdonderdelen gaan over het totaal aanzien van de straat. Hoe groot de animo zal zijn om deel te nemen aan de wedstrijd valt nu nog niet te zeggen. Volgens Groei en Bloei-bestuurslid Ada de Vette moet het groenseizoen eerst goed op gang komen: 'Wat het klimaat tot dusverre heeft laten zien is weinig inspirerend', zegt ze. 'Maar als het voorjaar eenmaal goed op gang is, dan komen de mensen vanzelf. Natuurlijk hopen we op een groot aantal deelnemers. Hoe groot de invloed kan zijn van een dergelijk initiatief hebben we kunnen zien met het 'opzoomeren' in Rotterdam. Dit opzoomeren, zo genoemd naar het allereerste bewonersinitiatief in de (dominee) Opzoomerstraat in Rotterdam, richt zich op het opruimen van de gehele straat, het schoonmaken van de gevels en van het straatmeubilair en opruimen van het zwerfvuil uit het openbaar groen. Alle bewoners doen hieraan mee. Dit is op zichzelf al een feest, als alle bewoners tegelijkertijd hun straat onder handen nemen. Het aankleden van de opgeruimde en schone straat met fleurige bloembakken en geveltuintjes is dan een tweede stap, want een schone straat werkt aanstekelijk. De wedstrijd voor de schoonste en groenste straat van Schiedam is dan ook bedoeld om bewoners te stimuleren om de eerste stap te zetten.' Entente Florale Als stad neem Schiedam in 2013 deel aan de nationale wedstrijd Entente Florale. Daarin strijdt Schiedam, samen met Amstelveen, Brunssum en Groningen om de titel 'Groenste stad van Nederland'. Belangrijk voor het behalen van de titel Groenste Stad van Nederland, is de deelname van inwoners. Door deel te nemen aan de wedstrijd 'Wie heeft de groenste en schoonste straat van Schiedam' levert uw buurt dus ook een bijdrage aan het behalen van deze titel. Piet Bliek noemt het, als verantwoordelijke voor alle groen in Schiedam, een goede zaak dat de stad deze wedstrijd aangrijpt om tal van grote projecten uit te voeren. 'De aanleg van de A4 noodzaakt tot een aantal ingrepen', zegt hij. 'De aanpak gaat echter een heel stuk verder. In de loop der tijd was het Beatrixpark uitgegroeid tot een echt bos. Het park was volledig dichtgegroeid. Daardoor hebben we echter nu wel de mogelijkheid om door doordacht ingrijpen er een echt, volwaardig park van te maken. Ook het Julianapark is ingrijpend aangepakt alsmede ook het Volkspark. Wat wij met deze projecten willen bereiken is dat de hele groene zone, die de gehele stad doorsnijdt vanaf het polderlandschap in het uiterste noorden, via Beatrixpark en Poldervaart tot de rivieroever in het zuiden in ere wordt hersteld. Een paar jaar geleden won Vlaardingen de prijs van de groenste stad van Nederland. Ik vind dat nu Schiedam aan de beurt mag zijn, met alle groenherstel en duurzaamheidsprojecten die momenteel worden uitgevoerd. Maar schoon is minstens zo belangrijk.'

Musis | 2013 | | pagina 28