33 Musis Koopmansbeurs het beheer over het museum dat inmiddels was verhuisd naar een vleugel van het St. JacobsGasthuis, het huidige museumgebouw. Vanaf dat moment duiken in de lijst van schenkingen de eerste echte kunstvoorwerpen op. Schwagermann bepleitte ook aandacht voor de Nederlandse schilderkunst van zijn tijd. Zijn mogelijkheden waren echter zeer beperkt. Het jaarlijkse aankoopbudget was slechts duizend gulden. Het was Schwagermanns zoon Daan die de voorzichtige kunstaankopen tot het werkelijk beleid van het museum na 1954 zou maken. Hij adviseerde tot een splitsing van het museum in een historische- en in een culturele afdeling. De nadruk moest daarin op de moderne kunst worden gelegd 'omdat deze de voor het Schiedamse museum uit financieel oogpunt de enige mogelijkheid biedt'. Aan de historische collectie, maakte hij verder geen woorden vuil. Duidelijk spreekt uit dit alles dat het Stedelijk Museum ook vanwege de financiële beperkingen geen actief verwervingsbeleid heeft gevoerd met betrekking tot de lokale geschiedenis. Het merendeel van de historische- en cultuurhistorische collectie bestaat dan ook uit een allegaar los van elkaar schenkingen en het beperkte aantal aankopen dat het museum desondanks heeft kunnen doen. Daardoor ontbreekt de grootste gemeenschappelijke deler. Deze kan ook moeilijk worden gevonden. In zijn rapportage 'De historische collectie zichtbaar' oordeelde onderzoeker Riemer Knoop al in 2009: 'Er zullen naar onze smaak stellig enkele uitschieters bij zitten, met name in de afdeling historische schilderijen, maar het merendeel van de collectie lijkt ons vooral geschikt om een illustratieve functie te vervullen bij een thematische of verhalende presentatie over iets geheel anders dan de voorwerpen zelf'. Grote musea als het Haags Gemeentemuseum of het Amsterdam- en Rotterdam Museum hebben het een stuk makkelijker. Deze musea kunnen beschikken over omvangrijke deelcollecties. Vaak zijn deze het gevolg van een actief wervingsbeleid en een beheer door gespecialiseerde conservatoren. Deze musea kunnen hun tentoonstellingen thematisch Abraham Frans Gips, Meisjesportret, 1880-1890, schenking Mw. C.M.A. van Swieten-Gips, Gegraveerd wijnglas, 1850-1900, glas, 19 x 10 cm, schenking Mej. Rijnbende. Inktpot 1859, zilver, hout, fluweel en koord, schenking Mr. Karei A. Poortman. inrichten en per tentoonstelling een afgerond verhaal vertellen over een gebeurtenis of een onderwerp dat uit oogpunt van de lokale geschiedenis aandacht verdient. Dit geldt ook voor gespecialiseerde musea zoals de grote maritieme musea, een film-, foto- of architectuurmuseum en gespecialiseerde musea zoals het textielmuseum in Tilburg. Schiedam mist dit alles, zoals Knoop na gedegen onderzoek in opdracht van het gemeentebestuur en vele gesprekken met direct betrokkenen constateerde. Dit vond zijn weerslag in het geringe aantal historische tentoonstellingen, meer bedoeld om de morrende Schiedammers tevreden stellen dan vanuit liefde en kunde voor en van de lokale geschiedenis. Al jaren geleden pleitte Henk Slechte in Musis voor het onderbrengen van de historische afdeling in de Koopmansbeurs. Het gemeentebestuur gaf echter de voorkeur aan de al spoedig mislukte poging van Jan des Bouvrie om in het prachtige laat-achttiende eeuwse gebouw een dependance te stichten van zijn Naardense vesting. Het leek er toch even van te zullen komen toen het museum tiijdens de verbouwing tijdelijk werd ondergebracht in de Koopmansbeurs. Met de tentoonstelling Parels van Schiedam, waarin een selectie werd getoond uit de historische collectie, hoopte het museum het stadsbestuur over de streep te trekken om de Koopmansbeurs, zoals Musis had bepleit, tot permanent 'historisch huis'van Schiedam te maken. Vergeefs. Inmiddels heeft de directie van het Stedelijk Museum het initiatief genomen tot een Werkgroep De Geschiedenis van Schiedam. Hierin zijn alle organisaties en diensten verenigd die een raakvlak met de geschiedenis van Schiedam hebben. Het doel is om vanuit deze werkgroep te komen tot een historisch tentoonstellingsprogramma. De 'Traditie van het Schenken' wil daartoe een eerste voorzet zijn. Te zien in de Grote Kerk van 6 april tot en met 21 september. De toegang is gratis. Geen reden dus om niet even langs te gaan.

Musis | 2013 | | pagina 33