tekst: Peter de Lange foto's: Louis Haagman Musis 4 Franck Wittkampf Familiebedrijven gesticht door immigranten vormden het fundament van de distillateursbranche. Zo kwam het dat de eerste jeneverreünie, georganiseerd door de Vrienden van het Jenevermuseum Schiedam, ook wel wat op een familiereünie leek. Verwanten maakten een belangrijk deel uit van het circa honderdkoppige publiek. In het museum deden distillateurs, nazaten van distillateurs en een bedrijfshistoricus omringd door kruiken, flessen, glazen en historisch reclamemateriaal een fascinerende greep in het verleden. Uit hun verhalen rees een wereld op waar distillaten drankdynastieën roem en rijkdom konden bezorgen maar ook kopzorgen en soms een kater. Nostalgie en toekomstverwachting bleven mooi in evenwicht: jenever verloor de status van volksdrank, maar werkt hard aan een comeback als cultdrank. Wittkampf is zo'n naam die ook buiten de stad onmiddellijk associaties oproept met de hoogtijdagen van het gedistilleerd uit Schiedam. Toch was het maar een betrekkelijk bescheiden bedrijf, volgens Franck Wittkampf. Hij kent de feiten slechts uit de overlevering: geboren in 1948, was het hem niet gegeven het in de 19e eeuw gestichte familiebedrijf voort te zetten. Tegen de tijd dat hij zijn intrede had kunnen maken, had zijn vader de zaak verkocht aan Joh. Vrijmoed. Francks loopbaan speelde zich af bij HoekLoos als veiligheidskundige. ,,Veel leuker," zegt hijEen carrière in de drank trok hem niet. ,,Ik was techneut, geen verkoper." Franck is een nakomeling van Bernard Anton Joseph Wittkampf, een van de vele Duitsers die in de 18e eeuw om economische redenen naar Nederland trokken. Francks voorvader werd in 1854 in Schiedam genaturaliseerd. Hij stichtte het bedrijf dat Francks vader Jan uiteindelijk met pijn in het hart moest opdoeken. ,,Ik was te jong om te beseffen wat er gaande was in het gedistilleerd. Toen mijn vader in 1961

Musis | 2013 | | pagina 4