5 Musis Ton Vermeulen zei dat hij de boel ging verkopen, was mijn reactie: het zal wel. Ik was dertien, ik had heel andere dingen aan mijn hoofd." Moutwijndistillateur Wittkampf legde het af tegen de "witte jenever", een drank van inferieure kwaliteit die heel wat traditionele bedrijven de kop kostte. Deze borrel beantwoordde aan de groeiende vraag naar goedkope jenever. De concurrentie was te groot en Wittkampf te klein om te kunnen overleven. Bovendien wilde Jan Wittkampf geen concessies doen aan de kwaliteit. Hij was niet voor niets drager van het door de gemeente Schiedam gegarandeerde kwaliteitszegel. Verkopen was het enige dat erop zat; failliet gaan was in die jaren not done. Hartzeer om de verloren roem kent Vlaardinger Franck Wittkampf niet. ,,Ik stond laatst voor Westerkade 22 in Schiedam, het bedrijfspand van de familie. Ik heb er als kind wel rondgesnuffeld, maar het weerzien deed me weinig. Het is voor mij toch vooral geschiedenis." Toch kruipt het bloed in deze familie waar het ogenschijnlijk niet gaan kan. Francks zoon is in de wijnhandel van Willibrord Hosman gestapt. Als een van de bekendste namen in het gedistilleerd mocht Bols op de reünie natuurlijk niet ontbreken. Bij gebrek aan rechtstreekse afstammelingen, werd deze firma vertegenwoordigd door bedrijfshistoricus Ton Vermeulen van bureau Het Fluitschip. Hij verricht al zo'n twintig jaar onderzoek naar de geschiedenis van Bols. Ook dit is weer een voorbeeld van een door migranten gestichte distilleerderij die van vader op zoon werd voortgezet, bloei en verval doormaakte, meermaals in andere handen overging en desondanks bleef voortleven dankzij een kennelijk onverwoestbare merknaam. Bols hoorde thuis in Amsterdam maar was in de tweede helft van de twintigste eeuw met een hoge betonnen silo aan de Noordvestsingel dominant aanwezig in Schiedam. Volgens het relaas van Vermeulen was de protestante Bolsfamilie afkomstig uit Vlaanderen, vanwaaruit zij in de zestiende eeuw voor de Spaanse troepen naar Keulen vluchtten. Opgejaagd door de contrareformatie trokken ze naar de tolerante Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Aan de Ro zengracht in Amsterdam begon Pieter, de vader van de roemruchte Lucas Bols (1652- 1719) een distilleerderij, waar likeuren en ook jenever werden gefabriceerd. De Verenigde Oost-Indische Compagnie, waarvan Bols grootaandeelhouder was, werd een van de beste afnemers van deze 'fijne wateren". Hoe Lucas, de vader van het vaderlands gedistilleerd, er uitzag is tot op de dag van vandaag onbekend. Zijn portret werd nooit geschilderd. Het plaatje van de man met de priemende oogjes en het puntbaardje dat wij kennen van de etiketten, werd getrokken van een schilderij waarop een gefingeerd persoon met een tamelijk sterke gelijkenis met de vader des vaderlands Willem van Oranje staat afgebeeld. Wie Bols zegt, zegt jenever, maar dat is pas van later datum; in het begin lag de nadruk meer op verfijnde likeuren. Jenever betrok het Amsterdamse bedrijf vooral uit Schiedam. Vermeulen: „Het legde de familie geen windeieren. Uit een inventaris van 1753 blijkt hoeveel luxe er was verzameld: meubels, porselein, zilver,

Musis | 2013 | | pagina 5