Bob de Kuyper Musis 6 producten van de Ervan Lucas Bols op veel plaatsen in de wereld worden geproefd. Bols ging ook in de twintigste eeuw verschillende malen in andere handen over. Het bedrijf zelf kocht ook concurrenten op. In 1989 sloot Bols een joint venture met bierbrouwer Heineken en ging een fusie aan met voedingsmiddelenbedrijf Wessanen. Na een uitkoop door de directie in 1998 wist Rémy Cointreau in 2001 de parel van het Nederlands gedistilleerd aan haar bezit toe te voegen. In 2006 werd Bols weer een zelfstandig bedrijf en vestigde zich op vertrouwde grond: in Amsterdam. Het bedrijf is tegenwoordig in handen van de familie Van Doorne, een naam die eerder bekendheid verwierf in de vaderlandse automobielindustrie. De producten zijn nog steeds wereldwijde bestsellers. linnen, juwelen, een bibliotheek en een verzameling gouden en zilveren medailles en penningen, een trekjacht en paarden en rijtuigen om de buitenplaatsen aan de Vecht te bezoeken." Door minder kundige opvolgers en economische tegenslagen zoals beperking van de exportmogelijkheden tijdens de Franse bezetting verliep het bedrijf en trad de familie Bols in 1816 terug. Volgende eigenaren (Van 't Wout, Temminck, Moltzer) wisten het merk opnieuw groot te maken. In de negentiende eeuw groeide de export en konden Vergeleken bij die van Bols lagen en liggen de eigendomsverhoudingen bij Koninklijke De Kuyper veel eenvoudiger. Dit bedrijf wordt sinds 1695 geleid door één familie en het geldt dan ook als een van de oudste familiebedrijven ter wereld. De naam De Kuyper lijkt verweven met Schiedam, maar vindt zijn oorsprong in Rotterdam, waar de distilleerderij tot 1911 was gevestigd, ongeveer op de plek waar nu het oogziekenhuis staat. Verhuizen werd noodzakelijk toen de productie in Rotterdam onder druk kwam te staan door de stadsuitbreiding en het wegvallen van de directe transportverbinding met de Maas. Vestiging in buur- en jenevergemeente Schiedam lag voor de hand, maar hoe gunstig het klimaat ook leek en hoe gunstig het bedrijfspand aan de Buitenhavenweg ook was gelegen, de overplaatsing verliep allesbehalve van een leien dakje. Bob de Kuyper: „Mijn opa Paul werd in Schiedam met de nek aangekeken. De andere distillateurs lieten ons links liggen. Het werd ons kwalijk genomen dat wij ons niet aansloten bij de gangbare instituten. Maar wij hadden de andere distillateurs niet nodig, wij produceerden zelf onze moutwijn, we hadden een eigen molen en produceerden vooral voor de export. We gingen helemaal onze eigen gang." Dat De Kuyper op zijn etiketten Rotterdam als vestigingsplaats bleef vermelden, deed de verstandhouding met de Schiedamse collega's ook geen goed. De animositeit hield lang aan - ook Remi de Kuyper, Bobs vader, werd niet als "one of the boys"

Musis | 2013 | | pagina 6