9 Musis Ria van Schie-Vlek en Hellebrekers mocht aanschuiven bij Nova en Pauw en Witteman. Jan Hein Verlinden van Wijn Verlinden in Rosmalen zag de uitzending en belde om een samenwerkingsverband voor te stellen. Hellebrekers werd op het oude adres op speciale basis concessionaris. In 2005 sloot hij zijn bedrijf, waarmee een einde kwam aan 164 jaar Hellebrekers en spiritualiën. Het doet hem genoegen dat de waardering van kwaliteitsjenever dankzij de inzet van jonge ondernemende distillateurs een opgaande lijn vertoont. ,,Ooit was jenever belangrijker dan bier. Zo groot zal het nooit meer worden. Maar de kwaliteit is terug en dat is een prachtige ommekeer!" Delft kende meer j ene vermerken. Ook de families Vlek en Van Schie zaten in het gedistilleerd. Ria van Schie-Omtzigt (1941) verzamelt sinds jaar en dag authentieke stukken die aan die bezigheid herinneren zoals flessen, glazen, etiketten en foto's. Veel spullen werden bij hen ondergebracht door de twee families, want Ria en haar echtgenoot Gerrit zijn de allerlaatste telgen van de drankdynastieën Van Schie en Vlek. Uit historisch onderzoek kwam Ria ondermeer te weten dat haar mans grootvader van vaders kant zijn vier zonen hielp bij het opzetten van bedrijven in Pijnacker, Wateringen en Delft. Dit waren limonadefabrieken, waar ook jenever, vieux, likeuren en andere alcoholische dranken werden vervaardigd. De familie bezat ook een slijterij in Wateringen. Die namen Ria en haar man in 1970 over. Inmiddels staat hun oudste zoon in de zaak. De families Van Schie en Vlek raakten met elkaar verknoopt toen Jaap van Schie de vader van Ria's echtgenoot Gerrit - in 1932 trouwde met Mies Vlek, de oudste dochter van de distillateur Koos Vlek. Dit jenevermerk werd sinds circa 1860 vervaardigd, tot het werd verkocht aan de Schiedamse firma Herman Jansen, die het later doorverkocht aan Boomsma (bekend van de Beerenburger). Vlek had van oudsher een grote afzetmarkt in het noorden des lands. Het voormalige bedrijfspand aan de Brabantse Turfmarkt staat nog steeds overeind, maar de geschiedenis ervan is vervaagd: ,,Er zit nu een soort cultureel centrum in," vertelde Ria. Het merk Vlekjenever bestaat nog steeds. De familie verkoopt het in de slijterij in Wateringen. De Vleks en Van Schies maakten de neergang van de jenever mee, maar ook de opkomst van de wijn. Gerrit en Ria zijn allebei vinoloog en Ria was in 1980-1981 Nederlands Wijnambassadrice. Aan de belangstelling voor kleine maar uitstekend gemaakte jenevermerken als Rutte en Zuydam merkt zij dat de vroegere volksdrank bezig is met een comeback. „Terecht," vindt zij. „Het zijn kwaliteitsproducten die internationaal de aandacht verdienen. Laatst hadden we in de slijterij een whiskyproeverijIk denk dat het zo langzamerhand tijd wordt voor een jeneverproeverij

Musis | 2013 | | pagina 9