Grote buur Aanvankelijk gingen de schepen vanuit Delfshaven naar Azië en ter walvisvaart naar Groenland, vanaf 1621 staken zij ook de Atlantische Oceaan over voor de West- Indische Compagnie (WIC). De vergaarde rijkdommen van deze laatste handelscompagnie waren minder groots dan van de VOC. Toch was het juist op deze route dat de in Delfshaven geboren zeevaarder Piet Heyn zijn grootste triomf behaalde. 13 Musis Azië kwam in Schiedam letterlijk en figuurlijk nauwelijks van de grond. Het waren de havens van Rotterdam en Delft waar in de daaropvolgende twee eeuwen honderden schepen voor maandenlange reizen zouden uitvaren, allemaal langs de haven van Schiedam, dat dan wel. Aanvankelijk gingen de schepen vanuit Delfshaven naar Azië en ter walvisvaart naar Groenland, vanaf 1621 staken zij ook de Atlantische Oceaan over voor de West-Indische Compagnie (WIC). De vergaarde rijkdommen van deze laatste handelscompagnie waren minder groots dan van de VOC. Toch was het juist op deze route dat de in Delfshaven geboren zeevaarder Piet Heyn zijn grootste triomf behaalde. Als kaper bleek hij voor de Republiek van onschatbare waarde, toen hij in 1628 de zilvervloot op de Spanjaarden veroverde. Een praalgraf in Delft en een standbeeld in Delfshaven laten ook nu nog zien hoe groot zijn daden geacht werden. Ondanks de welvaart die de VOC naar Delft bracht, groeide de stad onvoldoende om Rotterdam voor te kunnen blijven. Rotterdam profiteerde immers ook van de zeeroute naar Azië en kon het achterland met de grote zeehaven nog veel beter bedienen. Zoals eerder initiatiefrijke ondernemers naar Delft waren getrokken, zo lonkte nu de Rotterdamse havenstad. Dat betrof meestal enkele handelaren tegelijk, soms een heel collectief. Naar goed zeventiende-eeuws gebruik legde een godsdienstgeschil af en toe minstens evenveel gewicht in de schaal als de ondernemerszin, zoals in 1638 gebeurde. Aanleiding was de vraag of de kerk van Delfshaven onder de supervisie van de classis Schieland of de classis Delfland stond. Het Delftse stadsbestuur adviseerde Delfland, de kerkenraad wenste Schieland. De bevolking van Delfshaven raakte verdeeld, met de nodige pesterijen over en weer tot gevolg. Een ouderling van de Schielandse partij verhinderde een door Delft gezonden predikant om zijn preek te houden. Delft reageerde door deze ouderling en nog drie andere diakenen het poorterschap te ontnemen. Dat was het sein voor de Schielandse partij om de onderhandelingen met Rotterdam te openen. De groeiende stad zag zijn kans schoon en wist tien haringreders aan zich te binden. De handelaren en hun families vertrokken met medeneming van veertig schepen en de bijbehorende zakenrelaties. In Delfshaven bleef een schamele vloot van zo'n zestig haringbuizen over. De Delftse haringvisserij kwam vervolgens nooit meer tot bloei, en ging gestaag achteruit zoals ook de haringvisserij van Schiedam zou versloffen. Rotterdam had deze slag gewonnen en zou beide steden op handelsgebied voortaan altijd voor blijven. De VOC verloor zijn aantrekkingskracht in de achttiende eeuw. Terwijl voorheen de grote verliezen aan manschappen nog voor lief werden genomen, werd dit nu als een steeds groter bezwaar ervaren. De concurrentie in Azië nam toe en de winsten namen evenredig af. De VOC werd in 1800 genationaliseerd en opgeheven. In december 1811 werd Delfshaven samen met Schoonderloo een zelfstandige gemeente. Delft was zijn haven kwijt. Voor de handel maakte het weinig verschil, de stad maakte al nauwelijks meer gebruik van de eigen zeehaven. Met de nieuwe spoorlijn en de verbeterde vervoersmogelijkheden over land zou Delft andere wegen inslaan. Delft industrialiseerde, terwijl Schiedam met de branderijen en mouterijen in de tussentijd al een nieuwe markt had aangeboord. Delfshaven lag er sindsdien een beetje verweesd bij, ingeklemd tussen de groeiende industriesteden Rotterdam en Schiedam. Welke van deze twee steden de haven te zijner tijd zou opnemen was nauwelijks een vraag. Het almaar uitdijende Rotterdam annexeerde in 1886 zonder veel ophef de ooit door Delft aangelegde haven. Noch in Delft, noch in Schiedam kraaide er een haan naar. Ingrid van der Vlis werkt momenteel in opdracht van Stichting Geschiedschrijving Delft samen met Gerrit Verhoeven aan een complete stadsgeschiedenis over Delft. Archief Rotterdam of Delft? Een zeventiende-eeuwse kaart van Delfland, Schieland - om inzichtelijk te maken hoe apart het is dat Delft vanuit 15 kilometer landinwaarts zich tussen Schiedam en Rotterdam 'in wurmt' met een eigen haven Archief Delft: - inv.nr. 5668: Oostindisch Huis aan de Oude Delft te Delft, hoofdkantoor van de VOC Kamer Delft, anonieme tekening, in stadsgeschiedenis van Dirck van Bleyswijck, ca. 1667 Archief Rotterdam: - inv.nr. RISCH 167prent door C. Decker, De haven van Delfshaven gezien vanaf de Maas, 1675 - inv.nr. XXXI 91, Oost-indische Compagnies-werf te Delfshaven 1 779 door C. Groenewegen [NB Het monumentale pand staat nu te koop om herbestemd te worden, nadat er jarenlang een soda- en zeepfabriek in gevestigd is geweest. Hier werd o.a. Biotex ontwikkeld.] - inv.nr. RISCH 244, Het Schiedamse hooft, door G. Groenewegen, 1797

Musis | 2013 | | pagina 13