Jan Willemen heeft zijn ontwerp volledig geënt op de boodschap van het Tweede Vaticaans Concilie. Willemen heeft de liturgische boodschap vertaald in een wereldse vertelling, die in z'n vormentaal mensen uit alle culturen zal aanspreken. 19 Musis Ramen Martinuskerk, vers 14 'De weiden kleden zich met kudden, de dalen tooien zich met graan. architectonisch gebaar. Allereerst echter moeten behoud en restauratie van de schepping van Jan Willemen veilig worden gesteld. In z'n algemeenheid is de toestand van de ramen matig. Per raam is hiervan een opname gedaan die is vastgelegd in een logboek. Ook zijn de ramen verontreinigd met de neerslag van kaarsvet, kit en stopverf. De matige staat waarin de ramen verkeren, vindt z'n oorzaak echter hoofdzakelijk in de verbindingen van de loodstrips, het toepassen van 'glas op glas' om een extra kleurwerking te bereiken, gelijmde loodstrips die in de loop der tijd los zijn geraakt en op het glas gelijmde kleuraccenten waarvan de lijmlaag los is gaan zitten en is verkleurd. Op verschillende plaatsen is geen randlood aanwezig waardoor de stukken glas los tegen elkaar liggen en zijn loodverbindingen niet door en door tot stand gesoldeerd. Ook zijn de windroeden te licht waardoor de loodstrips door windbelasting op tal van plaatsen gescheurd zijn. Om inzicht te hebben in de noodzakelijke ingrepen is een proefrestauratie uitgevoerd op één der panelen waaruit de glas-in-loodramen zijn opgebouwd. Hierbij bleek dat de oorspronkelijke loden kaders moeten worden vervangen door stijve messing vattingen. De loodstrips - afhankelijk van de vraag of dit technisch altijd mogelijk is - zullen opnieuw moeten worden gesoldeerd. Ook de verlijmde kleuraccenten zullen moeten worden gereinigd en opnieuw op het glas te worden bevestigd. Glasatelier Hagemeier noemt dit als een optie met de restrictie dat niet precies voorspeld kan worden of de hieraan verbonden, geschatte kosten - globaal iets meer dan de helft van de kosten van een totale restauratie ook de juiste zijn. Eén en ander afhankelijk van hetgeen de restaurateurs in het karwei tegenkomen. Garantie is ook niet mogelijk. Bij volledig herstel, waarbij ook gescheurd glas wordt gerepareerd en scherven worden vervangen wordt wel een garantie gegeven en wel officieel voor de tijd van tien jaar, waarbij Hagemeier opmerkt dat de ongeschonden levensduur in dat geval makkelijk met een eeuw kan worden verlengd.

Musis | 2013 | | pagina 19