WIM KERKHOF REIST OVER DE WERELD OM WEER THUIS TE KOMEN tekst: Peter de Lange foto: Liesbeth Bouwers Wim Kerkhof Musis 20 Een countryzanger kan niet zonder eigen biotoop. Hoeveel landen Wim Kerkhof ook heeft bezocht, de ideale plek heeft hij nooit aangetroffen. Nergens voelt hij zich beter thuis dan thuis. In Vlaardingen-Ambacht en omliggende Rijnmondgemeenten ligt voor de frontman en liedjesschrijver van The Amazing Stroopwafels de inspiratie voor het opscheppen. Welzeker, een duizenden kilometers lange strook leeg en zinderend asfalt in Australië kan hem ook op muzikale ideeën brengen. Maar dat wordt dan toch weer een lied over thuis. Over de eindeloze weg tussen Schoonhoven en Lekkerkerk. "Ik woon sinds mijn halfde in Vlaardingen. Mijn ouders verhuisden vanuit Rotterdam omdat ze hier een huis konden krijgen. Ik heb altijd rond de Van Hogendorplaan gewoond, ook toen ik eenmaal het huis uit was bleef ik deze wijk trouw. Om te beginnen woonden we van 1953 tot 1970 in de Van der Heimstraat. Daarna was ik vijfjaar weg omdat ik in Leiden geschiedenis studeerde en op kamers woonde. In '75 kwam ik terug naar Vlaardingen en woonde ik heel even in de Coornhertstraat. Daarna werd het de Johan de Wittststraat, in '88 het Narcisplein en sinds 2000 de Kethelweg. Mijn vader kwam oorspronkelijk uit Delft, hij was radiomarconist op de wilde vaart. Hij voer in de oorlog in konvooi op Shelltankers en is verschillende keren gebombardeerd. Mijn moeder was verpleegster in Dordrecht. Ze waren verloofd, maar tijdens de bezetting zagen ze elkaar vijfjaar niet. Ook na de oorlog was hij vaak op zee. Hij kwam pas aan de wal nadat ik was geboren, in 1953. Hij ging werken bij Radio Holland, een bedrijf dat radiotelegrafisten aan schepen uitleende. In mijn ogen leidde hij een avontuurlijk leven. Toen hij nog voer stuurde hij kaarten naar huis met postzegels uit exotische streken zoals Buenos Aires en Aden. Hij was reislustig van aard en deed in schriftjes verslag waar hij was geweest en wanneer en wat hij er had gezien. Hij was geen zeeman van het soort dat in iedere haven een ander schatje heeft. Eerder een rechtlijnige zeeman die niet van drinken hield en geen tatouages liet zetten. Hij hield alleen van het water. Een verhaal dat kenmerkend voor hem is, overkwam hem in de oorlog in Middlesborough waar zijn schip aan de kade lag toen het luchtalarm afging en allerlei mensen halsoverkop dekking zochten aan boord. Opeens kwam er een naakte vrouw de hut van mijn vader binnenrennen. Later, toen hij dit verhaal vertelde, zei hij: En ik heb niet eens gezien hoe 't eruit zag! Als je daar niet op let ben je toch niet echt een stereotype zeeman. Net als mijn vader hou ik van reizen, maar zijn voorliefde voor het water deel ik niet. Ik heb nooit naar zee gewild. Ik hou helemaal niet van water. Ik was blij toen het Kolpabad werd gesloopt. In tegenstelling tot veel Vlaardingers had ik er geen prettige herinneringen aan. Een neefje van mij was verdronken. Om te voorkomen dat mij hetzelfde zou gebeuren moest ik elke dag naar zwemles. Andere kinderen vonden zwemmen heerlijk. Ik had er een vreselijke hekel aan. Ik hield sowieso niet van dingen die andere kinderen leuk vonden. Ik heb nooit cowboytje of indiaantje gespeeld en voetballen vond ik ook niets aan. Ik was meer een boekenwurm. En vooral een fietswurm. Fietsen was mijn ding. Op de fiets kon je je eigen omgeving ontdekken. Zodra ik kon fietsen ging ik alle straten in onze wijk bekijken, ik reed ze een voor een door. Daarna deed ik hetzelfde in andere wijken. Ik sloeg geen straat over. Ik wilde zien wat er allemaal was. Toen ik alle straten in Vlaardingen uit m'n hoofd kende ging ik in het stadsarchief op zoek naar verdwenen straten en schreef de namen op. In de schoolvakanties ging ik andere steden verkennen. Dan fietste ik bijvoorbeeld naar Zwartewaal of naar Krimpen aan den IJssel. Ik ben heel nieuwsgierig van aard. Mensen die zeggen dat veel straten op elkaar lijken, kijken niet goed. De ene straat is smal, de andere breed. Je hebt straten waar hoge huizen staan en straten met van die lage

Musis | 2013 | | pagina 20