21 Musis arbeiderswoninkjes. Straten met winkels en straten zonder winkels. De ene straat is licht, de andere donker. Het zijn stuk voor stuk interessante plekken, allemaal met een eigen verhaal. Ik hou de plattegronden van steden in mijn omgeving nauwgezet bij. Wordt ergens een nieuwe wijk gebouwd, dan rijd ik altijd even langs om de straten te bekijken. Ik ben ook nieuwsgierig naar de namen van die nieuwe straten. In mijn boekenkast staan straatnaamboeken van Rotterdam en de steden eromheen. In een boekwinkel in Uruguay heb ik ooit een Nederlandstalige reisgids voor Rotterdam gekocht met een opvouwbare plattegrond erin, een Falkplan uitgave uit 1956. Een juweeltje! Ze hadden een heleboel Nederlandse kaarten en boeken uit de tijd dat ze zelf superrijk waren en de wereld over gingen. Ik bezit een hele stapel atlassen en twee planken met reisgidsen. Heerlijke lectuur vind ik dat. Geografie helpt het geheugen. Alle plekken waar ik ooit ben geweest zitten in mijn hoofd opgeslagen. Ik weet ook precies wanneer ik ergens was en bij welke gelegenheid. Ik heb een keer op een kaart van Nederland alle plaatsen aangegeven waar de Stroopwafels hebben gespeeld. Steden waar we nog nooit hadden gespeeld stuurden we een aanbieding dat ze vijftig gulden korting kregen als ze een optreden boekten. Ik wil het lijstje compleet hebben. Dat heb ik ook met buitenlanden. Ik wil ze allemaal bezoeken. Manisch? Heerlijk toch! Ik heb nu 182 landen gezien op een totaal van 230. Ofschoon dat betwistbaar is. Het hangt er vanaf welke definitie je hanteert. Er bestaan verschillende lijsten. Je hebt de lijst die uitgaat van de landen die lid zijn van de VN. Maar je kunt ook de IS03166 gebruiken. Die gaat uit van grondgebieden of geografische gebieden zoals Antarctica. En dan bestaan er natuurlijk ook nog vergeten landen. Landen die niet meer bestaan. Die wil ik natuurlijk ook allemaal bezocht hebben. Een voorbeeld van dichtbij huis is Neu Moresnet, een ministaatje dat in de negentiende eeuw werd gesticht en in de twintigste eeuw weer werd opgedoekt. Het lag vlakbij ons drielandenpunt in Vaals. Het hoort nu bij België. Wat ik ook wil weten is: hoe ziet de vlag van een land eruit, wat is de internationale aanduiding en welk

Musis | 2013 | | pagina 21