Wat de bedenkers mogelijk niet hadden voorzien (misschien wel gehoopt), was dat het project Buiten Beeld in de loop der jaren tot veel grotere proporties zou groeien en zou leiden tot de definitieve vestiging van een beeldentuin in de Vlaardingse Westwijk. Als betrof het een spaarkaart van de supermarkt werd stukje bij beetje de financiering bijeengesprokkeld waarvoor een nieuw kunstwerk in de buitenruimte mocht worden aangeschaft. Musis 28 Betonnen tafel, met fruitboom en bronzen stoel, Studio Makkink en Bey, 2007 kunstuitbuitingen in velerlei vorm en omvang. Met kunst in de openbare ruimte behoort Vlaardingen absoluut gemeten niet tot de aller-actiefste steden in Nederland, maar afgezet tegen het totale voor kunst en cultuur beschikbare budget en de bevolkingsomvang eindigt de stad hoog in Nederlands top tien. Waarbij het feit dat de gemeente welbewust heeft gekozen voor een min of meer problematische omgeving extra bonuspunten oplevert. In het boek 'Buiten Beeld 2006 - 2012' memoreert cultuurwethouder Jan Robberegt puntig opzet en achtergronden van Buiten Beeld: 'Onze Westwijk is eind jaren '50 van de vorige eeuw gebouwd. Het was toen een prettige, moderne woonwijk met veel groen en winkels, kerken, zorgcentra en sportvoorzieningen. Prettig is de wijk nog steeds, maar dat moderne was er zo langzamerhand wel vanaf.' Er kwam vernieuwing. En meteen daarbij het idee om kunst in te zetten om de leefbaarheid goed te houden. Beeldend kunstenaar Jeanne van Heeswijk begon met 'Until we meet again. Op weg naar Westwijk 2005'. Dit community arts project had als doel bewoners te betrekken bij de veranderingen. Een van de aansprekende activiteiten was 'De Strip' (2002-2004) in de verlaten winkels aan de Floris de Vijfdelaan. Zelfs Museum Boijmans van Beuningen opende er een dependance. Het werk in de wijk was nog lang niet klaar in 2005. Er werd gekeken naar een te verwaarlozen stukje plantsoen aan de Buys Ballotlaan bij het Tussenpad. Daar ontstond in de loop van de volgende jaren een kleine maar bijzondere beeldentuin. Dat gebeurde onder de bezielende leiding van de kunstenaars Ineke Hagen en Eric van Straaten van Stichting Mooi Werk. Het ging er om het plaatsen van nieuwe beelden en het organiseren van activiteiten. Er waren de reizen naar andere beeldentuinen, waarbij de bus altijd vol zat. En de workshops voor buurtbewoners om zelf creatief bezig te zijn. En natuurlijk de bewonerscommissies die samengesteld werden als er een nieuw

Musis | 2013 | | pagina 28