TUSSENSTAD MATHENESSE teksten: Jef Jansen en Hans van der Sloot foto's: Gemeentearchief Schiedam Merkwaardig genoeg vormden de Oud- en Nieuw Mathennessepolder - als oud verbindingsgebied van Schiedam en Delfshaven - voor zowel Schiedam als Rotterdam het decor van historische industriële en stedelijke vernieuwing op het gebied van de volkshuisvesting scheepsbouwindustrie en havenactiviteit. Schiedam verwierf hier mondiale bekendheid met onder andere de constructie van de uiteenlopende vaartuigen voor landwinning boorplatforms en Rotterdam vesti werelds drukste ooit voor de overslag van stukgoederen en fruit. In het begin van de jaren 1980 sloeg het verval toe. Waar eens de zeeschepen rijendik wachtten om te worden gelost en jaar na jaar successen werden geboekt op het gebied van scheepsbouw, baggertechniek en offshore, raakten de gebouwen in verval of werden bij gebrek aan beter gesloopt. Momenteel echter hebben Rotterdam en Schiedam wederom grote ambities voor dit gebied. Schiedam ziet in het oudste industriegebied van de stad mogelijkheden om het succes van bedrijvenpark Vijfsluizen te prolongeren. Zeker nu Rotterdam, na het welslagen van de woon- en werkexperimenten aan de St.Jobshaven en Müllerpier, veelbelovende perspectieven ziet in de ontwikkeling van het gebied Vierhavens-Merwehaven. Het vestigen van ateliers in leegstaande pakhuizen loopt al jaren. Industrieel ontwerpers, Schiedam Watertoren in aanbouw in Nieuw-Mathenesse, ±1885, Collectie Gemeentearchief Musis 4

Musis | 2013 | | pagina 4