Trappenhuis en kantoor Herman Jansen sr, Zijlstraat nr. 2 Republiek Schiedam 13 Musis telde 24 leden en deze kleine groep van welgestelde patriciërs vervulde de belangrijkste ambten en voerde het bewind over de stad. De hield de burgers bewust uit de politiek en maakten het voor hen nagenoeg onmogelijk om tot het regeringscollege toe te treden door de erfopvolging in mannelijke en vrouwelijke lijn tot hoeksteen van hun benoemingsbeleid te maken. Tevens schoof de vroedschap hierbij de rol van erfstadhouder Willem V terzijde die formeel nog altijd het recht had van recommandatie en daardoor invloed kon hebben op de lokale vroedschappen. In 1782 benadrukte de vroedschap z'n plaatselijke almacht in een desbetreffend voorstel van zijn leden Jan Jacob Mispelblom Beyer, Eduard Penning en Leonardus den Beer. Dit, voor Schiedam meer dan verstrekkende, voorstel kwam overigens niet uit de lucht vallen. Vroedschappen in meerdere Hollandse steden wilden zichzelf met soortgelijke voorstellen tot autonome stadsregering verklaren. Schiedam regelde dit in de Onderlinge Conventie der Vroedschappen. Deze werd begin november aangenomen. Als één der eerste steden in Nederland stuurde Schiedam daarvoor 'Eene plegtige afzending, bestaande uit de Heeren Raad en Regeerend Oud-Burgemeester J.Heerenman, twee Raden en Oud-Burgemeesteren J.J. Mispelblom Beyer, Heer van Zuid-Scharwoude en L. den Beer, benevens Pensionaris Mr. W. Jager die te 6 november (1782) in 's Hage waren verschenen'. Hier deelden zij de prins mee dat zij 'bij eene plegtige Overeenkomst hadden beraamt dat men in het vervolg geen aanprijzingen (voor het vervullen van vacatures in de vroedschap) van Z.D. Hoogheid meer konden aannemen'. Willem V hoorde dit onbewogen aan en gaf als eenige reactie dat de vroedschappen mochten afspreken wat ze wilden, maar dat het hem vrij stond zich daar niets van aan te trekken. In de praktijk kwam dit er echter op neer dat de vroedschappen hun gang konden gaan en dat de prins geen vuist maakte. Van zijn voorrecht maakte hij immers zelden gebruik en middelen om invloed af te dwingen had hij feitelijk niet. Die genoemde 'plegtige Overeenkomst' hield echter heel wat meer in. De stadspensionaris Jager had de regenteske wensen vervat in een geheim stuk van 26 artikelen. Behalve het erfelijk lidmaatschap regelden de allermachtigsten hierin ook tal van andere voorechten alsmede het vergeven van winstgevende openbare ambten. Letterlijk zegt de 'Overeenkomst'; 'dat een ieder der Leeden die het Ligchaam de Regeering van Zoodanig een Burgerstaat komen uit te maken, volgens de Schaal van een Rechtvaardig evenwigt,

Musis | 2013 | | pagina 13