OPERA AAN DE SCHIE OPEN ATELIERS EN VERBORGEN STEGEN redactie Marleen Brusse pera aan de Schie beleeft dit jaar alweer de zesde editie. In korte tijd groeide het alleszins bescheiden opgezette muzikale evenement uit tot een festival dat behalve een groot en gemêleerd publiek, tal van jonge en gevestigde talenten trekt. Met name binnen het Open Monumentenkader 'Macht en pracht' is het festival op z'n plaats. Wordt door het Open Monumenten comité de aandacht gevestigd op de 18de eeuwse architectuur waaraan Schiedam rijk is, het operaprogramma sluit hier naadloos op aan. De Koopmansbeurs zal ook dit jaar gedeeltelijk het decor zijn van meerdere uitvoeringen. Goed is te weten dat Schiedam op minder dan honderd meter daar vandaan in Musis Sacrum gedurende zo'n honderdvijftig jaar een eigen opera- en muziektempel had, al werd deze ook gebruikt voor tentoonstellingen, fancy fairs, de sjieke dansavondjes van het Stedelijk Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, lezingen en politieke bijeenkomsten (overigens niet van de socia- en syndicalisten). De programma's van 1847 vermelden al de uitvoering van Lucia di Lammermoor van Donizetti en Die Belagerung von Korinthen van Rossini; op dat moment een hoogst actueel en modern repertoire. Maar wat wilde Schiedam anders met Wouter Hutschenruyter als initiator van het muziekleven en kapelmeester van de schutterij. Het huidige festival dient overigens mede als muzikale omlijsting van Open Monumentendagen. In het voorjaar van 2013 werd reeds begonnen met het engageren van de musici, waarbij het helpt dat het festival inmiddels enige reputatie verworven heeft. De meeste solisten en pianisten zijn jonge professionals met een conservatoriumopleiding. Het festival biedt hun een podium. Daarnaast treden professionals op, die al langer in het vak zitten, en garant staan voor een hoge kwaliteit. De operakoren die optreden, bestaan uit amateurs, professioneel begeleid door dirigent en pianist. Op zaterdag 14 september zwermen ca. 40 solisten in groepjes van drie of vier de stad in en geven uitvoeringen op negen verschillende locaties. Uitvoering in 'theater' Monopole. 29 Musis

Musis | 2013 | | pagina 29