H H ft Cultuur maaandblad Musis jaargang 19 no 7 ISSN 1568.9751 Macht en pracht in Vlaardingen en Schiedam 'Macht en pracht', het landelijk thema van de Open Monumentendag 2013, beperkt zich voor wat Schiedam en Vlaardingen betreft tot de achttiende en negentiende eeuw. In die eeuwen beleefden beide steden hun grootste economische bloei, Schiedam met de export van jenever, Vlaardingen met die van de voortreffelijke 'haring uit Vlaaring'. Geert Medema, Schiedams beleidsadviseur Monumenten, zet aan Han van der Horst uiteen hoe de Rotterdamse Delftse Poort als stijlicoon een veel nagevolgd voorbeeld werd voor Schiedamse bouwers. En inderdaad, talrijke voorname woonhuizen in Schiedam verwijzen naar dat Rotterdamse bouwwerk, dat in de Tweede Wereldoorlog werd verwoest en tegenwoordig in de vormgeving van Kor Kraat alsnog het Pompenburg siert. Hans van der Sloot verbaast zich al jaren over de manier waarop gezeten burgers - en dat waren lang niet altijd de rijksten, Vlaardings sier tot uitdrukking hebben gebracht in prachtige staaltjes van burgerlijke neorenaissance. Kleine(re) reders in goeden doen hebben aan het eind van de negentiende en begin twintigste eeuw Vlaardingen verrijkt met een schat aan woonhuizen, waarin zowel Nederlandse opvattingen over de renaissance worden teruggevonden, als invloeden zijn verwerkt die zij opdeden bij bezoeken aan buitenlandse havens. In dit thema 'Macht en pracht' tonen beide steden hun volstrekt eigen en unieke karakter. Er is veel te zien, dit jaar. Vooral wie in de najaarszon de moeite neemt om zomaar een stadswandeling te maken en zich met beide auteur te verbazen over zoveel moois. Verder over geschiedenis en monumenten: Vlaardings Oostwijk, een gedicht in steen 4 Stadsherstel Vlaardingen 8 Patriotten en spitsburgers 12 Atelier Van Lieshout 16 Kinderen van de Delftse Poort 18 IJzerkoekjes om van te smullen 24 Open Ateliers, Verborgen stegen en Opera aan de Schie 29 Museumvondsten 33 Deze uitgave werd mede mogelijk gemaakt door Fonds Schiedam Vlaardingen EO en het Gemeentearchief Schiedam ft ft\ i I in 551 Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Omslag: Het permanente open Atelier Van Lieshout, foto: Jan van der Ploeg 3 Musis Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling ANBI 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan- voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekst- en eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2013 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 MUSIS ONLINE OP www.schiedam.nl/gemeentearchief Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (juli/augustus 2013) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. /ft TT 'Fïf in

Musis | 2013 | | pagina 3