illlPP M met z'n rijke gebruik van natuursteen en zwaar aangezette decoratieve elementen, zoals zuilen, arcades en rondbogen. Voorbeelden hiervan op de schaal van de (welgestelde) burgerwoning zijn zeldzaam. Vlaardingen kent er meerdere, zowel in villabouw aan de Schiedamse weg als in een dubbele 'rijtjeswoning' aan de Hofsingel met maar liefst drie uiterst zorgvuldig vormgegeven dakkapellen naar Vlaams model, twee afsluitende trapgevels en schitterend uitgevoerde moeiteven in driekleurig metselwerk. Kenmerk van de neo-renaissance is de (overdreven) waardering voor het Nederland van de zestiende en zeventiende eeuw, de bloedstrijd der vaderen, de verovering van de zee en —vooral voor Vlaardingen - vooral de wijze waarop 'Dordrecht Rome in het aangezigt sloeg' 'Iedere eeuw heeft haar eigen karakter', was een veel gehoorde de wijk, het vastleggen van karakteristieken en - op microniveau - het documenteren van gevels, ensembles en panden. Dit laatste zou het werk kunnen zijn van al die huidige bewoners die- trots op hun pand misschien niet alleen verhalen en anekdotes van vroegere bewoners kennen, maar ook verborgen details kunnen aanwijzen en de waarde en betekenis van hun woning kunnen duiden in samenhang met de Neo-renaissance aan de Arnold Hoogvlietstraat geschiedenis van de hele wijk. Want, dat er over de Oostwijk heel wat méér te vertellen valt dan de officiële geschiedschrijving te vertellen heeft, spreekt in bijvoorbeeld de Arnold Hoogvlietstraat, de Hofsingel, de Hogelaan, Schiedamseweg, Emmastraat en Callenburgstraat uit elke gevel. Veel gevels in de Oostwijk ademen, hoe bescheiden van afmetingen misschien ook, de sfeer van de neo-renaissance. Een merkwaardig gegeven, dat niet helemaal valt te verklaren uit het oer-nederlandse kopiïsme. Want het is ook een neo- renaissance dat is gemengd met met Zuid-Engelse, Franse en Bretonse invloeden. De neo-renaissance was een internationaal verspreide bouwstijl die vooral in het laatste kwart van de negentiende eeuw zeer populair was. In deze architectuur, waarvan onder andere het Rijksmuseum in Amsterdam en het Academiegebouw in Groningen sprekende voorbeelden zijn n werd teruggegrepen op motieven uit de renaissancebouwkunst. Daartoe behoren onder andere de trapgevels, speklagen, de kenmerkende horizontale lijnen die de gevel in 'vlakken' verdelen, blokken en kruiskozijnen. Ook werd met graagte gekeken naar de Franse renaissance Musis 6

Musis | 2013 | | pagina 6