Straat na straat, biedt de Oostwijk unieke schatten aan neorenaissance en romantiek mening, haar eigenaardig stempel waaraan het nageslacht haar eens kennen zal, waarnaar het haar eenmaal beoordelen zal. Het opschrift boven de eeuw waarin wij leven, behoeft niet ver gezocht te worden de rigting van ons eigen gemoed geeft het aan, en wij leaen het dagelijks in de gebeurtenissen om ons heen: waardering van het Verledene, huldiging van het voorgeslacht. Het Vlaardings stadsarchief telt iets frivool school er toch wel onder alle vaderlandsliefde en godsvrucht. En ook daarvan draagt de Oostwijk tal van sporen. Het bijzondere van deze stadsuitleg is de manier waarop het Vlaardingen van het laatst van de negentiende eeuw bewaard is gebleven. Heel duidelijk zichtbaar zijn de welstandelij ke ontwikkelingslijnen langs de landelijke hoofdwegen in het landelijk gebied ten oosten van de haven, naast de sobere nederzettingen burgerij maar geen genoeg kon krijgen. Wie zoekt naar de cultuur waarin in de Oostwijk zoveel werd gebouwd dat verwijzen moest naar het Nederland der vaderen, vindt in het Stadsarchief veel van z'n gading. Het ging de Harmonie dan vooral om 'de goede zeden onzer voorvaderen, de heldhaftige ontworsteling van de Spaansche Tirannij en de opbloeij van ons geliefde Vaderland'. Dit dan gezongen op de wijs van 'Welk een genoegen zal 't mij geven'en 'Voor mannen die van liefde blaken'. Want van de minder varensgezellen en hun families. Maar evengoed biedt de Oostwijk inzicht in de denkwereld van de Vlaardinger, de verschillen in rijkdom en maatschappelijk status. De Stichting Stadsherstel biedt met de onlangs gepresenteerde historische kleurenwaaier inzicht in de het vroegere stedelijke aanzien. Met dit stadsgebied beschikt Vlaardingen over een vrij compleet bewaard gebleven sociale staalkaart van de vissersstad van weleer, die uniek is in de regio, zo niet in geheel Nederland. Romantiek aan de Schiedamseweg talrijke negentiende-eeuwse feest- en herdenkingsprogramma's en speciale krantenedities voor de herdenkingen van Waterloo en wederkeer van het huis van Oranje Nassau, de inname van Den Briel of Alkmaar victorie. Voor dergelijke gelegenheden had het Vlaardings zanggezelschap Harmonie enkele zelf geschreven stukken beschikbaar waarvan de gezeten 7 Musis Franeina

Musis | 2013 | | pagina 7