EEN SCHITTEREND BOEK OVER ALLEDAAGSE ZAKEN tekst: Marleen Brusse foto's: Collectie Stadsarchief Vlaardingen, Gerhard Witteveen Musis 12 et de tentoonstelling 'Visserstruien opnieuw gebreid' biedt het Katwijks Museum tot 29 december 2013 een tentoonstelling die een stroom aan artikelen, interviews en beschouwingen heeft losgemaakt. Onderwerp zijn de visserstruien die tot halverwege de vorige eeuw door Nederlandse vissers werden gedragen. Zelf spreekt het museum van 'vergeten erfgoed'. Dit neemt niet weg dat de tentoonstelling een ongekend succes kent en dat het boek 'Visserstruien uit 40 Nederlandse vissersplaatsen' een regelrechte bestseller is. Tussen circa 1875 en 1950 droegen Nederlandse vissers truien met patronen van rechte en averechte steken en soms kabels. De truien waren dicht gebreid in blauw, naturel, grijs en zwart. Sajet, ofwel de glanzende maar heftig kriebelende wol van Texelse schapen, was ook een veelgebruikt materiaal. De vrouwen uit de vissersplaatsen gebruikten eigen, in de loop van eeuwen vastgegroeide patronen. Vanwege het besloten karakter van de vissersgemeenschappen en hun vaak geïsoleerde ligging groeiden de herhaling van patronen uit tot karakteristieken die typerend waren voor de betreffende vissersplaats. De geografische schaal waarop de patronen ontstonden was zo klein dat van een regionale spreiding niet gesproken kan worden. Aan de trui kon en kan men vaak al zien uit welke plaats de visser afkomstig was. De trui was ook een veelgebruikt hulpmiddel om de herkomst van drenkelingen vast te stellen. Zo verschilt de visserstrui uit Urk met het ingebreide 'godsoog' hemelsbreed van het gelijksoortige kledingstuk uit Katwijk en was het onderscheid tussen de vissers uit Scheveningen en Vlaardingen voor iedereen zichtbaar. De tentoonstelling vindt haar oorsprong in het gelijknamige boek van Stella Ruhe. Voor deze uitgave verzamelde zij vele motieven, werkte de patronen opnieuw uit en liet truien in moderne garens breien. Stella Ruhe is ruim dertig jaar actief als vakredacteur voor textiele werkvormen en textielgeschiedenis en docente

Musis | 2013 | | pagina 12