bij neergelegd dat de belangstelling voor cultuur en politiek fysieke grenzen heeft. Musea trekken ook maar een beperkt aantal bezoekers. Maar de inhoud beantwoordt wel aan mijn doelstelling. Hoewel een aantal thema's onderbelicht zijn gebleven. Ik had bijvoorbeeld graag meer gedaan aan onderwijs en aan jongerencultuur. Daar kwam het niet van, niet alles is mogelijk met een beperkt budget. Je noemt jongerencultuurIs Musis wel met z'n tijd meegegaan? Het blad is op internet alleen te raadplegen via het Gemeentearchief, het heeft geen eigen website, geen eigen Facebookpagina, geen Twitteraccount. De sociale media lijken niet jouw eerste belangstelling. Komt dat door jouw achtergrond? Kind van de jaren zestig, opgegroeid tussen kranten en tijdschriften? De discussie over wel of niet aansluiten bij de sociale media loopt al een aantal jaren. Maar voor al die voorzieningen moet je geld en vooral tijd hebben. Ik had geen van beide. Ik geef toe dat ik ook niet echt kennis heb van dat onderwerp. De bedoeling is dat mijn opvolger er aandacht aan gaat besteden. Misschien had het eerder gekund als ik eerder was gestopt, iets wat Laurens Priester (eindredacteur Musis, red.) me ook altijd heeft aangeraden. Ik wilde vijfjaar geleden al weg. Maar Musis zat vast aan een ingewikkeld en tijdrovend boek: de biografie van Cornelis Haga. De verschijning stond gepland voor 2012, bij het jubileum van 400 jaar betrekkingen tussen Nederland en Turkije. Dat boek is er nu. Het heeft de weg voor mijn vertrek vrijgemaakt. Is het ontbreken van een brievenrubriek waar lezers kunnen reageren op eerdere artikelen eigenlijk geen groot gemis? Ons lezersapparaat is uitstekend gebekt. Lezers die wat op hun lever hebben, pakken de telefoonDat houdt ons bij de les. Wij krijgen heel veel telefoontjes.. Dan hebben lezers blijkbaar ook veel op hun lever. Dat hoort toch ook zo? Kritiek moet kunnen. Ik lig er niet wakker van. Ik kan me maar één gelegenheid herinneren dat ik twee dagen heb lopen razen en tieren, en dat was om dat boek over Cornelis Haga. De fondsredacteur had een hele waslijst aan kritiekpunten. Na die twee dagen dacht ik: die man heeft gelijk, ik moet die punten aanpassen. Maar bij het blad heb ik iets dergelijks nooit meegemaakt. Ik heb wel eens maagpijn gehad omdat ik me afvroeg of ik iemand niet te hard had aangepakt. Ik heb in Musis zeer onaangenaam geschreven over sommige mensen. Bijvoorbeeld over Ben van der Velde (ex-wethouder voor Groen Links in Vlaardingen, red.) of Jan Willem de Boer van Look tv. Veel tijdschriften leggen het loodje doordat de nieuwsvoorziening digitaliseert en de advertentieomzetten dalen. Musis is overeind gebleven. Het lijkt een wonder. Wij hielden het twintig jaar geleden ook niet voor mogelijk dat we zolang zouden bestaan. We hebben er altijd streng voor gewaakt om onze inhoudelijke bandbreedte niet te overschrijden. Misschien is dat de kracht. Wij zijn en blijven een lokaal blad. En blijkbaar is dat blad nog steeds zo interessant en levensvatbaar, dat anderen er graag en met plezier mee verder willen. Ik stap er na twintig jaar met een gerust hart uit. Ik kijk terug op een fantastische tijd. Ik heb veel lol aan Musis beleefd en met een heleboel leuke mensen samengewerkt. Zij vormen de kwaliteit van het blad. Dat is bepaald niet de privéverdienste van de hoofdredacteur."

Musis | 2013 | | pagina 19