HERINNERINGEN AAN DE OPRICHTING VAN DE BEWONERS VERENIGING SCHIEDAM-ZUID tekst: Herman Noordegraaf Musis 20 Op 20 oktober 1972 vond de oprichting plaats van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid. De vereniging bestaat dus inmiddels veertig jaar. Als één van de oprichters wil ik enige herinneringen ophalen en daarbij ook ingaan op de achtergronden van het ontstaan. Vanaf de tweede helft van de jaren zestig veranderde er veel in Nederland. De jaren van wederopbouw waren voorbij en een periode van welvaart was aangebroken. Het waren jaren dat er de roep kwam om inspraak en verzet ontstond tegen het opleggen van plannen. Dat was ook in de oude wijken het geval. In Rotterdam kregen acties in het Oude Westen en andere wijken van actiecomités veel aandacht. Zij kwamen op tegen de verwaarlozing van hun wijken en tegen grootschalige sloopplannen. De huren moesten betaalbaar blijven en was renovatie uit het oogpunt van betaalbaarheid en het leefklimaat in de wijk niet te verkiezen boven sloop en vervangende nieuwbouw? Renovatie was toen een nieuw begrip dat een verandering in het denken het zien. Vooral de Partij van de Arbeid was toen actief op dat terrein. Vanuit het Landelijk Bureau werden lokale afdelingen gestimuleerd om acties in de oude wijken te ondersteunen en bijvoorbeeld huurspreekuren te organiseren als het weer de tijd was van de jaarlijkse huurverhoging, die toen op 1 april was. Bewoners konden immers huurverhoging weigeren als de verhuurder te weinig deed aan onderhoud. Het Partijbureau voorzag de lokale afdelingen van materiaal. Tweede Kamerleden als Hans van den Doel en Hans Kombrink en een komende nieuwe man de Amsterdamse banketbakker Jan Schaefer deden van zich spreken. Schaefer was zeer actief geweest in de Amsterdamse wijk De Pijp in het verzet tegen grootschalige sloopplannen. In 1971 kwam hij in de Tweede Kamer waar stadsvernieuwing zijn hoofdaandachtspunt was. Van 1973 tot 1977 was hij staatssecretaris van stadsvernieuwing op het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in het kabinet-Den Uyl. In Schiedam was er toen een nauwe samenwerking tussen de Partij van de Arbeid en wat toen heette het plaatselijk actiecentrum van de PPR (de Politieke Partij Radicalen was een kleine politieke partij die in 1990 op zou gaan in GroenLinks). Zo waren bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 de PvdA en de PPR gezamenlijk de verkiezingen ingegaan en vormden zij in de nieuwe gemeenteraad de fractie PvdA/PPR. In 1970 was ik penningmeester geworden van het PPR actiecentrum en in 1971 voorzitter. In die hoedanigheden werkte ik nauw samen met Herman Posthoorn, voorzitter van de PvdA- afdeling. Hij deed de suggestie om ook in Schiedam een huurspreekuur te houden. Rond 1 april 1971 deden we dat voor de eerste keer. We kregen heel wat mensen langs die huurders waren bij particuliere huisbazen. Als het duidelijk was dat er sprake was van achterstallig onderhoud adviseerden wij om de huurverhoging te weigeren. Als de huisbaas het daar weer niet mee eens was, dan kwam de zaak voor de Huuradviescommissie en als dat niets oploste uiteindelijk bij de kantonrechter. Dat alles bepaalde ons bij de problemen in de oude wijken. Het PvdA-gemeenteraadslid Tiny Krike-Hein sprak Posthoorn en mij gezien onze betrokkenheid bij de oude wijken in 1972 aan op de specifieke problemen in de Gorzen. Tiny Krikke, woonachtig in de Lekstraat, was van 1962 tot 1974 gemeenteraadslid voor de PvdA. Zij was echt een aanspreekpunt in de wijk en kende de Gorzen door en door. Zo was zij erg actief geweest voor de realisering van het zwembad Schiedam Zuid. Zij legde ons de kwestie voor van de renovatie van woningen aan onder meer de Havendijk door woningbouwvereniging Volkshuisvesting. Zij had heel veel klachten van de bewoners gehoord. Het ging om één van de eerste renovatieprojecten in Schiedam, maar deze was zonder veel inspraak met de bewoners gebeurd (inspraak stond toen nog in de kinderschoenen!). Daardoor was er bijvoorbeeld onvoldoende rekening gehouden met door bewoners zelf aangebrachte verbeteringen. Bewoners uit de IJsselmondensestraat verzetten zich tegen de voorgenomen renovatie van hun woningen. Deze zou zeer grondig zijn en de bewoners vreesden dat de verbeteringen, die zij zelf hadden aangebracht en waardoor sommige huizen kleine paleizen waren geworden, weg gesloopt zouden worden. Tiny Krikke nam ons mee naar de IJsselmondensestaat. Ik herinner mij de namen van Keemink, Wies en De Hartog. We wilden met Volkshuisvesting overleggen. Tiny Krikke deed de suggestie om daar Piet de Ruiter bij te halen. Deze was Tweede Kamerlid voor de PvdA, woonachtig in Krimpen aan den IJssel, maar afkomstig uit en opgegroeid in Schiedam. We zijn toen op een vrijdagavond in het kantoor van Volkshuisvesting in de Laan van Bol'Es bij elkaar gekomen. Enige mensen uit de werkorganisatie van Volkshuisvesting, enige bewoners, Tiny Krikke, Posthoorn en ik, en Piet de Ruiter. Deze laatste had zijn mede-Kamerlid Jan Schaefer meegenomen vanwege diens deskundigheid op het terrein van stadsvernieuwing. Dit gesprek legde de basis voor verder en beter overleg met de bewoners, ook al zou ook later de communicatie niet altijd goed verlopen. Door al die besprekingen

Musis | 2013 | | pagina 20