X tekst: Hans van der Sloot foto's Janf/an der Ploeg Henk Gerla: 'Na enkele jaren van verkennende samenwerking is de fusie een bewuste keuze. Overheid en samenleving stellen steeds stringenter volume-eisen. Dit houdt in dat ziekenhuizen zich zullen specialiseren op basis van ervaring. Een goede zaak natuurlijk. Als zorgconsument wil je terecht komen in handen waarin je vertrouwen kunt hebben. In het veld zal dat betekenen dat behandelingen en operaties geclusterd gaan worden in ziekenhuizen of in samenwerkingsverbanden die hierop extra kennis en ervaring, mensen en geld zullen inzetten'. Voor zowel het Vlietland Ziekenhuis als voor het Franciscus geldt, zegt hij, hem het adagium: 'Goede zorg dichtbij zolang het kan, verder weg zodra het moet'. Waarbij het Franciscus behalve en algemeen ziekenhuis ook nog eens het opleidingscentrum is voor specialisten. 'Als ziekenhuis moetje niet alleen je kwaliteiten kennen, je moet ook terdege beseffen watje beperkingen zijn', zegt hij enkele malen tijdens het gesprek. Henk Gerla laat er ook geen twijfel over bestaan dat hij zelfdiscipline in de zorgverlening ziet als voorwaarde voor kwaliteit. Zijn professionele achtergrond spelt hierin zeker mee. Voorat hij zestien jaar geleden overstapte naar de zorgsector, was hij als hoge militair mede verantwoordelijk voor de administratie van de strijdmacht. Hij verliet het leger in de rang van luitenant kolonel om vervolgens af te studeren als registeraccountant. Inmiddels is hij reeds elf jaar voorzitter van de raad van bestuur van het Franciscus Gasthuis en - met de fusie - sedert één jaar van het Vlietland Ziekenhuis. Gerla, 'Het is een groot goed om goede zorg vlakbij huis te hebben. Vlietland biedt in dit opzicht alle voorzieningen van een goed geoutilleerd algemeen ziekenhuis. Vlietland biedt daarbij de ruimte waarover het Franciscus Gasthuis nu net niet kan beschikken en ontwikkelt specialisaties waardoor het zich in de regio onderscheidt. Recent heeft het ziekenhuis de kwalificatie als 'senior friendly hospital' gekregen. Dit onderstreept eens te meer de kwaliteiten van de afdeling geriatrie, waarin het Schiedam-Vlaardingse ziekenhuis inmiddels ook landelijk een unieke positie inneemt. Deze specialisatie L Wt De scheidende voorzitter van Raad van Bestuur Henk Gerla is. De volgende stap zal nog verder worden uitgebouwd. Het gebouw heeft er vooralsnog ook alle ruimte voor. Ook voor de intensieve verpleging en verzorging die inherent is aan de geriatrische zorg en de daarmee samenhangende onderzoeken. Net als de specialisatie van de borstkliniek. Ook hierin Vlietland een uitzondelijke positie in de regio Het verder uitbouwen van deze specialisaties sluit volledig aan bij de volume-eisen die de overheid stelt'. Een breder gebied Henk Gerla noemt het niet ondenkbaar dat de behandeling van borstkanker en geriatrie zich door de fusie in het Vlietland Ziekenhuis zullen concentreren. 'Tot zover dit aansluit tenminste bij ons uitgangspunt dat elk ziekenhuis in de bestaande combinatie alle zorg verleent zolang het kan en pas naar mogelijkheden elders wordt gekeken als deze door de behandeling en begeleiding worden gevraagd. Een voordeel is dat het Franciscus Gasthuis en Vlietland Ziekenhuis relatief dicht bij elkaar liggen. In noodgevallen heeft een ambulance slechts enkele minuten nodig om de afstand van krap zeven kilometer te overbruggen. Beide ziekenhuizen liggen ook aan de A20, vlakbij de grote verkeerspleinen waarop het verkeer uit en vlakbij de grote verkeerspleinen waarop het verkeer ook vanaf de zuidoever van de Nieuwe Maas. 'Gerla; 'Dit is inderdaad één van de overwegingen geweest die in de aanloop tot de fusie een rol hebben gespeeld. Onze blik is echter op een breder gebied gericht. Het Franciscus Gasthuis en het Vlietland Ziekenhuis vormen nu een eenheid. Daarin combineren we de voordelen van een modern ziekenhuis dat feitelijk veel te ruim is voor het aantal verrichtte handelen met een ziekenhuis dat moet woekeren met elke vierkante meter. Een extra overweging om de samenwerking te intensiveren was ook dat het Franciscus Gasthuis een opleidingsinstituut is, waar het Vlietland Ziekenhuis het zonder deze belangrijke faciliteit moet stellen. 5 Musis

Musis | 2013 | | pagina 5