Van Straaten koos ervoor zijn modellen arche typisch te fotograferen. Ze verbeelden zichzelf en daarmee meteen een leeftijdscategorie, een milieu, een maatschappelijke klasse. r.v« »is [13] Het viaduct in Vlaardingen, dé passage voor inwoners van Ambacht en Holy Peter de Lange Foto's Brigitte Bot en Eric van Straaten et viaduct onder de A20 aan de Lepelaarsingel viel ook in de categorie tochtgat. Kil, kaal, lelijk. Geen plek om gezellig een praatje te maken. Geen plek die vrolijke gedachten bij je los maakt, Maar evengoed een plek die sinds hij in 1966 in gebruik werd genomen, het leefpatroon van tienduizenden Vlaardin- gers beïnvloedt. Want de passage is onmisbaar voor al die in woners van Holy en Ambacht die over en weer in eikaars wijk school, werk, kerk, familie, tennisclub of dokter bezoeken. In 2008 gaven de Vlaardingse wethouder voor kunstzaken Jan Robberegt en de corporatie Waterweg Wonen de Stichting Mooi Werk opdracht de plek op te frissen. De opdrachtgevers wilden de onderdoorgang een eigen identiteit geven. Mooi Werk (fotograaf Eric van Straaten en kunstenares Ineke Hagen) begon met een oriënterend onderzoek naar het gebruik van het viaduct en opende een website. Daar kon het publiek de vorderingen van het onderzoek volgen en meningen en adviezen achterlaten. Om bekendheid aan de onderneming te geven, werden rond het viaduct ook verschillende evene- mentjes georganiseerd. Zoais tijdens het verspringen van de winter- naar de zomertijd in 2008, toen de stichting er in het holst van de nacht een saxofonist en drie Vlaardingse dichters liet optreden. Bij verschillende gelegenheden werden voorbij gangers gelokt met koffie en speciale chocolaatjes en geïnter viewd over hun opvattingen over het viaduct. Het viaduct speelde eveneens de hoofdrol in korte filmpjes die scholieren van het Lyceum Vos en het Groen van Prinste- rerlyceum op verzoek van Mooi Werk en onder begeleiding van enkele vakdocenten maakten over de plek die zij dagelijks op de fiets passeren. „Door al deze activiteiten veranderde het vi aduct steeds meer van een non-place in a place to be," aldus Van Straaten. Maar hoe moest het feitelijke kunstwerk er nu uit komen te zien? Voorop stond dat er bij de uitvoering een rol voor omwo nenden zou zijn weggelegd. Een voor de hand liggende oplos sing was geweest, zegt Van Straaten, hun een verfkwast te geven met de aanmoediging: leef je uit! „Maar we wilden er beslist geen graffitigebeuren van maken. Dat had een romme lige en op z'n best tijdelijke oplossing opgeleverd." Uiteindelijk werden het de portretten die Van Straaten van de geïnterviewde voorbijgangers had gemaakt, die de vormge ving bepaalden. Besloten werd de zuilen te voorzien van 42 ver lichte en in medaillons gevatte fotoportretten. Gewone Vlaar-

Musis | 2014 | | pagina 13