Bot wist haar engagement op het stads kantoor zo overtuigend te verwoorden, dat ze een budget kreeg toegekend om het tunneltje naar eigen inzicht een facelift te geven. 14 r.v« .is dingers gingen een gewone plek op een ongewone manier identiteit geven. Omdat moest worden voldaan aan de verlichtingsnormen voor viaducten werd in overleg met City Tech een nieuw licht plan ontwikkeld, De bestaande lampen werden vervangen door armaturen met een nieuwe kleurtemperatuur waar die van de medaillons mooi bij aansloot. De foto's op de ovalen medaillons worden van binnenuit door ledlampen verlicht. .Jijdens de Re naissance werden medaillons in deze vorm vaker gebruikt als versiering van gebouwen," zegt Van Straaten. Om het viaduct geschikt te maken als portrettengalerij, moest het beton eerst een kleurtje krijgen. De stroken aan de zijkanten boven het talud werden grijsblauw geschilderd met een hoogglanscoating die de buitenlucht weerspiegelt en het plafond lichter maakt. Als achtergrondkleur voor de medaillons werd een fris appelgroen gekozen. Daarmee wil het viaduct aansluiten op de groene omgeving. Van Straaten: „Straks, als na een aantal jaren de verf is vervaagd, passen viaduct en om geving perfect bij elkaar." Zo ingewikkeld als de technische uitvoering was, zo een voudig bleek het vinden van kandidaten die hun portret voor het kunstwerk beschikbaar wilden stellen, vertelt Van Straaten. „We waren bang dat modellen erg moeilijk te vinden zouden zijn. Maar wat bleek: op de fotoshoots was het niet aan te werken, ledereen wilde meedoen, de gegadigden stonden let terlijk in de rij." Van Straaten maakte bewust geen al te nadrukkelijk per soonlijke portretten. Hij koos ervoor zijn modellen archetypisch te fotograferen. Ze verbeelden zichzelf en daarmee meteen een leeftijdscategorie, een milieu, een maatschappelijke klasse. Dochters, moeders, opa's, een verpleegster, een onderwijzer, een scholier, een jong gezin, een AOW'er - samen geven ze een beeld van de dagelijkse gebruikers van het viaduct. Het onverwacht grote aanbod aan modellen verbaasde de fotograaf in hoge mate. „Je hangt daar toch te kijk," zegt hij - zelf zou hij er niet snel aan beginnen, Een sluitende verklaring voor dit enthousiasme heeft hij niet. „Waarom geven zoveel mensen op Facebook hun hele hebben en houwen bloot? Mis schien hoort het wel heel erg bij deze tijd om als mens zicht baar te willen zijn. Daardoor kan dit project op den duur een heel emotionele aangelegenheid worden. Een moeder ziet daar straks een portret van haar dochter van jaren geleden hangen," De sociale impact blijkt nu al niet gering. „Ik hing er nog geen dag of ik werd gebeld door kennissen die me feliciteer- Stadsbewoners den met de prachtige foto," vertelt Arie van Breukelen. Deze sieren het viaduct geportretteerde is opgetogen over het resultaat, hij is in één bij Vlaardingen klap een Bekende Vlaardinger en staat opeens op gelijke voet met Jan Anderson van het Streekmuseum, die ook onder het viaduct hangt. Van Breukelen vindt alle belangstelling "leuk". Met kunst heeft het initiatief naar zijn smaak weinig te maken: „Kunst is totaal wat anders dan vijftig foto's tegen een muur plakken met een lampie erachter." Nico Hoogvliet uit Holy ergert zich ronduit aan het kunst werk, Weggegooid geld, meent hij, en bovendien brengt het de verkeersveiligheid in gevaar. Hij heeft al verschillende botsin- kjes met de stoeprand waargenomen, omdat bestuurders werden afgeleid. Hoogvliet overweegt de ANWB in te schake len. De gemeente Vlaardingen kan een brief tegemoet zien waarin hij zijn bezwaren breed zal uitmeten. Wytske van Linschoten daarentegen geniet dagelijks met volle teugen. Zij liet zich fotograferen met haar zoon Silvijn en man Jelle de Koning omdat, zo zegt zij, het geen kwaad kan je dagelijkse omgeving op te fleuren. Het gezinsportret in de ga- lerij ziet zij tevens als eerbetoon aan de wijk waar zij en haar man zijn geboren en getogen. Ook Van Breukelen vindt dat het viaduct er op vooruit is gegaan. In de oude vormgeving was het maar een sombere bedoening, zegt hij. Hij is alleen bang dat vandalen weinig mededogen zullen hebben met de kwetsbare medaillons, „Als het gaat sneeuwen heb je voordat je het weet een kouwe bal tegen je harsens." Inderdaad werden al kort na de onthulling enkele portretten stukgegooid. „Spijtig," consta teert Van Straaten. „Gelukkig kunnen we de schade snel her stellen." Gebruik van hufterproof materiaal lijkt een belangrijke vereiste, wil een kunstwerk dat in een viaduct is ondergebracht kunnen

Musis | 2014 | | pagina 14