WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊtÊÊÊtÊÊÊÊm Tv..v. M«' >15 Tegeltableaus sieren bet viaduct onder deA20in Schiedam overleven. Mensen zijn niet gewend plekken te respecteren die er van oudsher om bekend staan dat een blind paard er geen schade kan aanrichten. Die overweging was medebepalend bij de materiaalkeuze voor het tegeltableau van Brigitte Bot in het spoorwegviaduct aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam. Tot mei dit jaar was dat ook zo'n notoir stukje niemandsland. Het beton werd ge bruikt als reclamezuil en volgeplakt met eindeloze reeksen eentonige posters die een dansfeest of een rommelmarkt aan kondigden. Een naargeestige omgeving. Driejaar geleden be sloot de gemeenteraad dat het zo niet langer kon. Automobilis ten die langs deze weg Schiedam binnenkwamen, kregen een heel verkeerde indruk van de stad. Een opknapbeurt was drin gend nodig. Kunstenares Brigitte Bot trok de stoute schoenen aan en meldde zich op het stadskantoor met een voorstel. De metamorfose zat ai jaren in haar hoofd. Telkens als zij de doorgang onder het spoor passeerde, voelde ze de neiging de boel eens grondig onderhanden te nemen. Bot wist haar enga gement op het stadskantoor zo overtuigend te verwoorden, dat ze een budget kreeg toegekend om het tunneltje naar eigen inzicht een facelift te geven. Schilderingen op de wanden aanbrengen leek haar geen goed idee: op die plek was dat vragen om vandalisme. „Het moet een bestendig kunstwerk worden," had zij al besloten. En welk materiaal leende zich daar beter voor dan tegels? Tegels zijn super duurzaam. In het straatbeeld hebben ze bewezen dat ze eeuwen mee kunnen." De constructie aan de 's-Grave- landseweg bleek bovendien een uitstekende ondergrond voor een tegeltableau. Bot: „De betonnen staanders boden genoeg ruimte en in de vlakverdeling zat een mooi ritme. De ideale achtergrond om een verhaal te vertellen." ProRail bleek bereid het groot onderhoud aan het viaduct, dat voor 2015 stond ge pland, naar voren te halen. Daardoor kon Bot aan de slag op een schone ondergrond en in een frisgeschilderde omgeving. De medewerking van de spoorbeheerder had als extra voor deel dat de reinigings- en schiiderkosten niet op het budget van de kunstenares drukten. Als entree van de stad, moest het viaduct met zijn tegel tableau natuurlijk een Schiedams verhaal vertellen. Bot koos niet voor de vertrouwde thema's molens en jenever, maar zocht haar onderwerp in een combinatie van geografie en geschie denis. „In het Nationaal Archief vond ik een prachtige histori sche kaart van Schiedam. De kaart werd tussen 1610 en 1615 vervaardigd door Floris Balthasar van Berckenrode en zijn zoon Balthasar Florisz. Nauwelijks groter dan een Azf'tje, maar onge looflijk mooi van kleur, met aanduidingen die nu nog bestaan in de namen van wijken zoals Nieuwland, Kethel en Vijfsluizen." Deze kaart werd de basis voor de voorstelling op het tableau. Bot liet de originele kaart, een handingekleurde kopergravure- druk op perkament van 41 bij 31 centimeter, op hoge resolutie digitaliseren en koos daaruit voor het tableau geschikte frag menten. Voor de verwerking zorgde MaatWerkTegels in Utrecht, dat een eigen, ambachtelijke methode heeft ontwikkeld om voorstellingen op tegels te branden zonder verlies van kleur en diepte in de voorstelling. Resultaat: tegels waarop de structuur van het perkament zeifs na uitvergroting tot een factor 100 nog duidelijk zichtbaar en bijna voelbaar is. Ze werden gebakken bij een temperatuur van zo'n duizend graden. „Dit materiaal is zo hard, datje er een sleutel overheen kunt halen zonder krassen te maken. De kleuren vervagen ook niet." Het kunstwerk in het viaduct bestaat uit 8.000 van deze ul- traduurzame tegels, die samen een oppervlakte van 345 vier kante meter beslaan. Drieduizend tegels (110 vierkante meter) werden voorzien van fragmenten van de kaart van Van Berc kenrode - de overige tegels bleven blanco. Het "verhaal van Schiedam" aan de hand van de kaart wordt verteld op 24 vlak ken van circa één meter vijftig bij één meter vijftig. Deze tegel wanden met de voorstellingen van de Van Berckenrodes bevin den zich in het fiets- en voetgangersgedeelte. Ze kunnen daar in alle rust van nabij worden bekeken. Om passerende automo bilisten niet af te leiden, werden in de tunnelgedeeltes voor het snelverkeer tegen een witte achtergrond andere, meer rustge vende tableaus aangebracht: kleurige lijnen die een golvende beweging vertonen. „Een verwijzing naar de relatie tussen Schiedam en het water," legt Bot uit. „De stad is immers ont staan op een dam in de Schie." Achtduizend tegels in de juiste volgorde aanbrengen op 24 verschillende vlakken is een gigantische puzzel. Bot bedacht een sluitend systeem om de tegels te coderen, zodat de tegel zetter ze vlot en foutloos kon verwerken. De kunstenares hield zelf toezicht op het werk. „Ik stond er twee maanden lang elke dag vanaf zeven uur 's morgens. Ik wilde er persoonlijk op toe zien dat het allemaal goed verliep. Het project was zo ongeveer mijn kindje geworden." De ervaring van veertien jaar werken op een architectenbureau kwam haar in deze begeleidingsfase goed van pas. Brigitte Bot, die het modelrecht heeft aangevraagd voor het gebruik van historische kaarten in de buitenruimte, denkt na de vele lovende reacties op haar tegeltableau in Schiedam na over een vervolgproject. Concrete plannen heeft zij nog niet. Zij con stateert wel dat het in haar directe omgeving niet aan viaduc ten ontbreekt die een opknapbeurt verdienen. „Mochten Vlaar- dingen en Schiedam besluiten daar iets mee te doen, dan zou ik willen pleiten voor een zekere uniformiteit. Daarmee bedoel ik niet een herhaling van zetten, ik heb het dan over een sa menhangend verhaal. Bij toekomstige viaducten - denk aan de A4 en de Blankenburgtunnel - zou het verstandig zijn kunste naars al in de ontwerpfase in te schakelen. Vanaf het begin meedenken over de uitvoering is veel goedkoper dan de zaak later aankleden." M 15

Musis | 2014 | | pagina 15