Het interstedelijk samengaan was echter ver te zoeken en het blijft een zwak punt waar maar geen vooruitgang geboekt wil worden. r/i««-»is Genomineerd Competities zijn pas spannend als de deelnemers zich roeren, de omstanders zich ermee gaan bemoeien en de wedstrijd onderwerp van gesprek aan de koffietafel en in het café is geworden. Dat heeft het bestuur van de Waterweg Cultuurprijs goed begrepen. De aanloop naar deze door de drie Maassteden en het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. gesponsorde tweejaarlijkse stimu- leringsprijs is een ware drietrapsraket geworden. Na de aftrap vorig jaar april in de Schiedamse Korenbeurs, volgde eind november de bekendmaking van de drie genomineerden, om in april 2014 de winnaar bekend te kunnen maken. Het is dan ook niet zomaar een prijs. De winnaar van de stimuleringsprijs ontvangt €15.000,-, die geïnvesteerd moet worden in het beoogde project. De drie genomineerden tot dat moment zijn: de Stichting Cultureel Forum Schiedam met het project 'Schiedam Blues', vanuit Vlaardingen de Kroepoek- fabriek en de Stadsgehoorzaal met de opdracht hun voorstellen 'Waterweg Rockt' en 'Waterweg Cultuur' samen te voegen en vanuit Maassluis Bas Booister met 'De strijd van Maassluis'. Elk initiatief krijgt €3.000,- werkbudget om de plannen verder vorm te geven. Jeroen ter Brugge Foto: Koos Overdevest/Waterweg Cultuurprijs pannend was het natuurlijk voor de indieners van de zeven plannen, die de jury in een voor selectie uit zeventien projecten had gekozen. Maar even spannend voor de belangstellende buitenstaander, nieuwsgierig naar hoe deze beantwoorden aan de vooraf gestelde criteria en of ze een meerwaarde voor het culturele leven kunnen gaan betekenen, De Vlaarding- se Kroepoekfabriek vormde een uitstekende entourage. Stemmig donker en intiem tegelijk zonder broeierig te worden, watje al snel deed vergeten datje eerst naar boven moest om consumptiemuntjes te tappen. Herman Berkhout praatte op een vlotte manier de avond aan elkaar, waarbij hij en passant nog eens duidelijk uit de doeken deed waar het nu allemaal om ging: de bevordering van het culturele klimaat in de Waterwegregio door middel van samenwerking en de bevestiging van het karakter van deze 'culturele entiteit'. Een doel waar de Waterweg Cultuurprijs al jaren voor ijvert, met op de achtergrond het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., dat die gedachte ook nastreeft. Dit kwam niet uit de lucht vallen. Het staat duidelijk verwoord in de richtlijnen, die mededingers naar de stimule ringsprijs tot zich hadden moeten nemen, alvorens hun plannen in te dienen. De samen werking zou ten minste moeten bestaan uit het combineren van 'initiatieven uit verschil lende gemeenten en/of tussen verschillende disciplines'. Dat laatste bleek bij de presenta tie van drie genomineerden nog het meest aan te spreken. Het interstedelijk samengaan was echter ver te zoeken en het blijft een zwak punt waar maar geen vooruitgang geboekt wil worden. Toch is die wens zo gek nog niet. Kunst en cultuur zijn vanuit hun aard grensver leggend en talloze dwarsverbanden liggen voor de hand. Dat de Commissaris van de Koning Jan Franssen juist onlangs de vanuit provincie en rijk gewenste nauwere samenwerking tussen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis nieuw leven inblies, maakt de weg vrij voor kunst en cultuur als wegbereider. Vooralsnog komt dit nog niet echt van de grond en lijken de geesten er niet rijp voor, de inzet van de Waterweg Cultuurprijs ten spijt. Of vergissen we ons in de veerkracht van de prijs? De Waterweg Cultuurprijs beoogt een stimulerende werking te hebben. Het geld bedrag dat de uiteindelijke winnaar, maar ook de twee andere genomineerden krijgen, is een duw(tje) in de rug. Cofinanciering is ook hier het toverwoord, geconcretiseerd met termen als crowdfunding, microfinanciering en een vrienden-vanproject. Van de winnaar wordt dus een ondernemende instelling ver wacht en niet één van cashen en wegwezen, Tegelijk kan enige ondersteuning verwacht worden. Het bestuur wil actief op zoek gaan naar 'ambassadeurs' die de genomineerden kunnen helpen bij het vinden van financie ringsmogelijkheden en samenwerkingspart ners. Hun eigen netwerk kan daarbij dienstig zijn. Deze wederkerigheid illustreert een nieuwe benadering die ook elders in den 16

Musis | 2014 | | pagina 16