Cultureel Forum Schiedam (CFS) De Strijd van Maassluis Kroepoekfabriek/ Stadsgehoorzaal musb [17] Het Cultureel Forum Schiedam wil in het najaar van 2014 het 'Festival Schiedam Blues' organiseren. Het hederi en verleden van de Schiedamse muziekscene is het centrale thema. Fotograaf Jan Banning, bekend van zijn indringende portretten, zal als artist in residence de muzikanten vast leggen en de levensverhalen worden op getekend door het kunstenaarsduo Joop Reijngoud en Linda Malherbe. Hierbij wordt ook de muziekcultuur van groepen met een specifieke etnische of culturele achtergrond vastgelegd. Als extraatje en afsluiting wil het CFS 'eendagrestaurants' organiseren, omlijst met muziek en eten rondom enkele van de muziekgroepen. Van de gemeente Schiedam en het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. werd voor dit initiatief al een bijdrage ontvangen. Student journalistiek Bas Booister heeft het initiatief genomen om het historisch besef in zijn woonplaats Maassluis te versterken. Het project 'De strijd van Maassluis' beoogt een zesdelige televisie serie (uit te zenden via de Westlandse Omroep Stichting) over de historie van Maassluis te produceren, ter gelegenheid van het 400-jarigbestaan van de gemeente in 2014. Achterliggende gedachte is dat het project multimediaal en interactief moet zijn en mede tot een tentoonstelling in het Gemeentemuseum moet leiden. Scholieren worden bediend met onder steunend lesmateriaal. Het gehele project moet een 'tijdsdocument voor later' op leveren, maar tegelijk de Maassluissers te leren 'waar zij vandaan komen'. De plannen van de Kroepoekfabriek (Waterweg Rockt) en de Stadsgehoorzaal (Waterweg Cultuur) lagen volgens de jury dusdanig dicht bij elkaar dat een ge zamenlijk plan gemaakt kan worden, een aanbeveling die door beide initiatiefnemers van harte werd omarmd. De Stadsgehoor zaal brengt reizende performances in, die moeten 'verbinden, verbazen en boeien'. De Kroepoekfabriek opteert voor een driedaags muziekfestival met een proef- aflevering in Vlaardingen (2015). Lokaal talent maar ook nationaal bekende arties ten worden uitgenodigd live muziek te brengen om daarmee de vitaliteit en aan trekkingskracht van de regio te illustreren. Na de pilot volgt uitbreiding in Schiedam (2016) en Maassluis (2017). lande zijn intrede heeft gedaan en een nieuwe fase in financiering van culturele initiatieven markeert. Fondsen en instellingen die heel voorzichtig op de stoel van de uit voerder gaan zitten. Of het gaat werken, weten we niet, maar het siert het bestuur dat het de tijdgeest aanvoelt en zich ook zelf on dernemend opstelt. De tijd van sigaren roken de en nog net niet achteroverleunende re genten die vanuit enig cultuurbesef met hun giften een stempel drukten, lijkt definitief voorbij. Bestuurs- en juryvoorzitter Bert van Meggelen wond hier geen doekjes over, zoals bleek uit zijn opmerkingen na afloop van enkele presentaties en bij de bekendmaking van de drie genomineerden. Aan de selectie waren die dag in de Kroe poekfabriek een-op-eengesprekken met alle indieners voorafgegaan. Een uithoudingsslag voor de jury (Francien van Westrenen, Pia van Oord, José Heskes, Christiaan van Scherm beek en Bert van Meggelen), die in plaats van de voorgenomen shortlist van zes tot een lijst van zeven projecten leidde, 's Avonds moch ten de woordvoerders aan het publiek en nogmaals aan de jury duidelijk maken waar om hun initiatief beloond diende te worden. Uit Schiedam waren dit de stichtingen Ruimte in Beweging (interdisciplinaire kunst), Cultu reel Forum Schiedam (Schiedam Blues) en Kik'r (Proefwonen in Schiedam), uit Maassluis Bas Booister (film 'De strijd van Maassluis') en uit Vlaardingen Angelique van Woerkom (de Verbeelding), de Kroepoekfabriek zelf (Waterweg Rockt) en de Stadsgehoorzaal (Waterweg Cultuur). Aan enthousiasme bij de presentaties ontbrak het hun geen van allen. De presentaties waren van wisselende kwali teit maar dat lijkt de jurykeuze niet wezenlijk beïnvloed te hebben. Desgevraagd moet er niets achter het feit gezocht worden dat uit alle drie de steden een genomineerde is voortgekomen. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd, maar dit gegeven deed links en rechts wel wat wenkbrauwen fron sen. Ook bij de aanwezigen die geen belan gen of betrekkingen met de 'winnaars' hadden overigens, maar dat terzijde. De jury uitte zich enthousiast over de ingediende plannen, die alle uitvoerbaar bleken met een groot ontwikkelpotentieel. De drie genomi neerden, die dus elk met €3.000,- naar huis gingen, kregen geen uitgebreid judicium mee, wel ieder afzonderlijk een aanbeveling. Het Cultureel Forum Schiedam kreeg de oproep samenwerking te zoeken met andere part ners, Bas Booister kreeg een coach toege wezen en de Kroepoekfabriek en de Stads gehoorzaal moeten hun plannen niet alleen tot één geheel samensmeden maar hun focus direct verbreden naar het gehele Waterweggebied. Een milde tik op de vingers. Geen van de genomineerden (Kroepoek fabriek en Stadsgehoorzaal stelden het in hun plannen als enige wel in het verschiet) had het criterium om de steden te verbinden immers echt serieus genomen en ook het in terdisciplinaire was er wat bekaaid vanaf ge komen. Met de inzet van de jury en het en thousiasme en de kwaliteit van de genomi neerden moet hier ongetwijfeld iets moois uit voortkomen. A Presentator Herman Berkhout maakt tie genomi neerden bekend.

Musis | 2014 | | pagina 17