Eén miljoen exemplaren verkocht. Niet van een heel oeuvre, maar van één boek: 'God schudde de wateren' (1953) door Arie van der Lugt. Een aantal dat slechts weinig Nederlandse schrijvers hem nagedaan hebben. Een prestatie ook die in schril contrast staat met zijn bekendheid in zijn geboorteplaats Vlaardingen. Geheel vergeten is hij hier niet, maar toch een relatieve buitenstaander in het lokale collectieve geheugen. Een typisch 'Vlaardingse' schrijver was Van der Lugt (1917-1996) niet. Hoewel hij zijn afkomst bepaald niet verloochende en hij een aantal romans op Vlaardingen baseerde, vereenzelvigde hij zich er niet mee. Zijn werk maar zeker ook de rust trok hem naar Brabant, waar hij zich in 1963 met zijn gezin in Luyksgestel vestigde. Hier wordt zijn naam in ere gehouden en is onlangs zijn 'Schrijverhut' gerestaureerd. Musis blikt terug. Schrijvershutten Jeroen ter Brugge m Van der Lugt een vreemde eend in de bijt te noemen, gaat wat ver, maar een stereotiepe Vlaardinger, nee. Te beginnen behoorde hij bij de rooms-katholieke min derheid in de overwegend protestante stad. Niet dat de katholieke inwoners daarmee tweederangs burgers waren, maar in de vol strekt verzuilde tijden van zijn jeugd, werd de 'room sen' hun andere godsdienstbeleving te pas en onpas wel na gedragen. Dat hij ook nog eens leerling aan het seminarie in het verre, Limburgse, Cadier en Keer werd om priester te worden, zal niet hebben bijgedragen aan het Vlaardingse gevoel. Een religieuze loopbaan werd het niet. Om bij te verdie nen, schreef hij in 1934 het spannende jeugdfeuilleton 'Een kreet in de nacht', dat tot zijn verrassing door Spaarnestad in het tijdschrift 'De Roomsche Jeugd' gepubliceerd werd. Hij had de smaak te pakken en een literaire carrière volgde. De eerste vijftien jaar overigens met horten en stoten. Leven van de pen was niet velen gegeven en een naam vestigen, kostte tijd. De oorlogsjaren deden zijn schrijversloopbaan ook geen goed. Om in het onderhoud te voorzien gaf hij, voorzien van de mo-aktes Engels en Nederlands en terug in Vlaardingen, les. Pas na de oorlog ging het vlotten. Papierschaarste en onbe kendheid met zijn naam deed het publiceren van zijn eerste roman tot 1946 uitstellen. Volgens zijn eigen woorden was het zijn vrouw Anne Marie die hem weerhield de pen neer te gooien. Zij typte het manuscript van 'Het lied van de zee' uit en stuurde het in voor een literaire prijsvraag van het Davidsfonds Omslag van de in Leuven. Een goede ingeving, want het boek kreeg de eerste roman'Een dorp prijs wat de uitgave, een geldbedrag en vestiging van zijn verdwijnt'door schrijverscarrière inhield. Nederlandse uitgevers meldden zich Leen Dropped nu snel, wakker geschud door deze buitenlandse belangstel- (1952) ling voor een nog onbekend talent. Vele tientallen en goed 18

Musis | 2014 | | pagina 18