Vlakbij het theater aan de rand van het bos, mocht hij een huis laten bouwen. Hierbij bouwde hij zelf zijn 'Schrijvershut'. Net als in Vlaardingen vond hij hier de rust om zijn boeken en toneelstukken te schrijven, met alles daartoe benodigd onder handbereik. M" OS betalen deed het schrijverschap aanvankelijk niet en van de romantische uitstraling kon niet geleefd worden. De woning aan de Javastraat was nieuw en voor zijn tijd modern, maar met zeven personen toch vooral klein. Niet ideaal voor een auteur. Het contact dat begin jaren 1950 met beeldend kunstenaar Leen Droppert was gelegd, bood uitkomst. Deze woonde sinds 1955 met zijn vrouw Beatrix in boerderij Groenendaal aan het einde van de Surinamesingel en daarmee op loopafstand. Een groot pand, waar naast het echtpaar Droppert ook een duiven- vereniging, tekenclub Centaur en watersportvereniging De Bommeer gebruik van maakte. Een kleine ruimte was in het achterhuis nog beschikbaar en werd geschikt gemaakt als schrijversatelier. Leen Droppert: 'Van een collega bij Drukkerij Van Dooren, waar ik rond 1950 leerling-typograaf was, hoorde ik dat hij toneelspeelde onder regie van Arie. Ik volgde toen de kunstacademie en als aankomend kunstenaar zocht ik op drachten als illustrator. Arie publiceerde toneelstukken en had misschien behoefte aan illustraties, zo dacht ik.' Van het een kwam het ander. Verschillende keren ontwierp Leen omslagen voor Aries boeken en toneelstukken en illustreerde daar enkele van. Veel verdiende hij er niet aan, maar Leen was er blij mee en het hielp hem op weg in zijn kunstenaarscarriere. De be middeling van Arie leverde hem zo een aantal jaren opdrachten op, waarbij weerbarstige uitgevers soms ook een ontwerp af wezen. De relatie werd al snel een vriendschappelijke. 'We kwamen over en weer vaak bij elkaar over de vloer. Bij Arie thuis was het altijd een dolle boel. Een drukte van jewelste, tot aan kinderen die over de tafel liepen. Arie was een uitbundige persoonlijkheid, erg op zijn familie en vrijzinnig.' aldus Droppert. 'Het klikte erg goed en toen Arie een ruimte nodig had om zich aan zijn schrijfwerk te zetten, was dat snel geregeld.' Binnen het in die jaren nog behoudende klimaat in Vlaardingen waren Van der Lugt en Droppert buitenbeentjes. Degenen die zich met kunst en cultuur in leven konden houden, waren op de vingers van één hand te tellen. Naast die feitelijke constatering onderscheidden zij zich ook in aanzien. Ver voor er sprake was van hippies droegen beiden bijvoorbeeld het haar tot op de schouders Een jaar of vijf heeft Van der Lugt gebruik gemaakt van de schrijfkamer in boerderij Groenendaal, die nu als Drop- perts slaapkamer dient. 'We zagen elkaar veel, maar zaten niet bij elkaar op de lip. Zijn schrijfkamer was bereikbaar via het Arie van der Lugt, dokter' (1951) en 'God Schudde de Wateren' (1953), die later, Beatrix Droppert samen met 'Herwonnen Land (1954) ook als trilogie werden en Anne Marie uitgegeven en vele herdrukken beleefden. De boeken schet- van der Lugt- sen het leven op een Zuid-Hollands eiland (Tiengemeten), dat Bennik in de tent in het tweede deel ten prooi valt aan de Watersnoodramp. Ver ten tijde van hun talingen voor onder andere de Amerikaanse, Engelse, Duitse, bezoek aan de Spaanse en Franse markt volgden en waren mede verantwoor- wereldtentoon- delijk voor de grote oplagen van deze titels. Meest opvallende stelling Expo 58 titel is misschien wel 'Een dorp verdwijnt' (1952), een realistisch te Brussel, 1958 verslag over de onmacht en strijd van de inwoners van het (collectie Leen Franse Tignes tegen de komst van een stuwmeer. Leen Drop- Droppert). pert ontwierp het sprekende omslag. De meest Vlaardingse van zijn romans is 'Schip zonder roer' (1951). Een echte visserij roman die een paar jaar na Fenand van den Oevers veel beken dere 'Brood uit het Water' verscheen. Van der Lugts relaas over de visserijgemeenschap in Blutwijk Vlaardingen) kent hier mee veel parallellen, maar is veel rauwer en daarom werd het misschien minder gewaardeerd, De karakters en verhaallijn gaan echter dieper en een herwaardering is op zijn plaats. Met de ene na de andere roman en toneelstuk kwam er ruimte voor een 'kevertje'. De reikwijdte was met deze auto aanmerkelijk groter en voorstellingen in België en Brabant werden ermee, soms met Leen en Beatrix Droppert samen, bezocht. In 1958 was ook de beroemde wereldtentoonstelling Expo 58 in Brus- sel het gezamenlijk reisdoel. achterhuis (boenhok/JtB) en hij hoefde niet door ons huis heen.' De omgeving van de boerderij was toen volslagen anders. Los van de erfbeplanting en knotwilgen in de verte was alles verder kaal. De eerste jaren moest de Westwijk nog gebouwd worden en was er een weids uitzicht. Voor de boerderij liep de Poeldijksewetering en de Marathonweg en Marnixlaan beston den nog niet. Een groene oase die inspiratie en rust bood. De carrière van Arie van der Lugt ging goed lopen, wat nog niet betekende dat de boterhammen heel dik besmeerd konden worden. In zijn Vlaardingse jaren schreef hij evenwel zijn best verkochte boeken. De bekendste daarvan zijn 'De Gekke Vlaardingen groeide in die jaren haast explosief en Van der Lugts werkgebied kwam steeds meer in Noord-Brabant te liggen. De stap naar Luyksgestel, waar zich het fraaie open luchttheater 'De Hunnebergen' bevond dat veel belangstelling trok, moet een relatief kleine geweest zijn. Vlakbij het theater aan de rand van het bos, mocht hij een huis laten bouwen. Hierbij bouwde hij zelf zijn 'Schrijvershut'. Net als in Vlaardingen vond hij hier de rust om zijn boeken en toneelstukken te schrij ven, met alles daartoe benodigd onder handbereik. Na zijn dood emigreerde zijn weduwe naar Nieuw Zeeland en raakte de Schrijvershut enigszins in vergetelheid. Om verder verval te voorkomen en de herinnering aan Arie van der Lugt levend te houden, werd enkele jaren geleden het 'Comité Arie van der Lugt' opgericht. De inspanningen werden beloond. De hut kon worden gedemonteerd en herbouwd op het terrein van het Bakkersmuseum aan de voet van een oude beltmolen even verderop in het dorp. In de hut is een informatieve expositie over het leven en werk van Van der Lugt ingericht en zijn ver schillende van zijn boeken tentoongesteld. Bij de feestelijke opening in mei 2013, in het bijzijn van enkele van zijn kinderen en streekgenoot Marie-Cécile Moerdijk, was ook Leen Drop pert aanwezig. Voor hem na ruim vijftien jaar een weerzien met Van der Lugts Schrijvershut. A 21

Musis | 2014 | | pagina 21