r/> »ïs 25 Oorspronkelijk kwam de kabouter, waarschijnlijk even slecht van zin als van inborst, in de jaren 1920 uit het Schwarzwald naar Nederland gewandeld. Louter Kabouter is terug Louter Kabouter is terug. Waarmee een jenever die het ooit tot een spreekwoordelijke bekendheid bracht, in ere is hersteld. Het initiatief daartoe is genomen door de oud-leden van het studenten dispuut 'Areopagus' die reeds in de oorlogsjaren bijeenkwamen in het befaamde literaire en kunstenaarscafé Theo Ruiter aan de Rozengracht 160 in Amsterdam. Zij presenteerden de eerste fles Louter Kabouter op 12 oktober 2013 aan Karei Ruiter, nazaat van de in 1965 overleden kastelein en verzetsheld Theo Ruiter die in de oorlogsjaren bijna 90 mensen, deels verzetsstrijders, van de dood wist te redden. .«•w Hans van der Sloot Foto's: Collectie Herman Jansen at de oud-leden van het dispuut op dat moment nog niet konden weten, was dat zij zich letterlijk op de ge- boortegrond bevonden van de later zo bekend gewor- den kabouter. Want hoe deze schepping van Marten V"v Toonder en Hans Kresse in de illegaliteit nu precies tot stand kwam, hebben Toonder noch Herman Jansen ooit verteld. W Volgens de in 1995 door striptekenaar en Kressekenner W John Wigmans samengestelde uitgave 'Het recept van Pin- neke Proost', schreef Herman Jansen op 11 augustus 1943 een brief aan Marten Toonder, waarin hij deze vroeg om voor hem een nieuwe kabouter te ontwerpen. Daarmee wilde de Schie- damse distillateur na de Tweede Wereldoorlog - die volgens hem toch snel voorbij moest zijn - de Nederlandse markt bewerken. 'Nu zoek ik al zo lang' - schreef hij, "die ik kan ge bruiken als handelsmerk en verder als blikvanger op allerlei verpakking, etc. Dat zoeken is tot op heden tevergeefs. Een kabouterfiguur wordt, naar ik bemerk, gauw ordinair. De kracht wordt meestal gezocht in een dikken rooden neus en een extraordinairen baard. Nog nooit heeft men mij een kabouter kunnen toonen, die er betrouwbaar ondernemend en geestig genoeg uitzag om onze echte Schiedamschen Genever op waardige wijze te kunnen vertegenwoordigen'. Marten Toonder herinnerde zich het daaropvolgende ge sprek nog goed', wist Wigmans te melden, ook vanwege de uitleg die Jansen hem gaf en zeker vanwege de alcoholische versnaperingen waarmee Herman Jansen zijn brieven liet ver gezellen. Vanuit zijn woonplaats Greystones beschreef Marten Literair Café Theo Ruiter met de kabouterlicht reclame aan de Rozengracht 160 in Amsterdam. Anoniem, collectie Herman Jansen

Musis | 2014 | | pagina 25