Areopagus tA '-.is 27 Theo Ruiter en zijn vrouw Loeki bij de eerste eigengemaakte 'Kabouter reclame' Anoniem, collectie Herman Jansen tocht door Nederland na zijn verblijf in het gijzelaarskamp Sint-Michielsgestel. Het Café Theo Ruiter was in de Tweede Wereldoorlog een tref punt van schrijvers, beeldend kunstenaars en journalisten, die actief in het verzet waren, zoals onder vele anderen Ed Hoornik, Wim Schouten, Willem Arondeus, Koen Limperg, Jan Campert en Marten Toonder. Theo Ruiter was als voormalig bokser actief in een knokploeg en wist tijdens de bezetting in totaal 88 mensen uit Duitse hechtenis te bevrijden. Uit verschillende brieven aan Herman Jansen blijkt dat deze al vroeger dan 'Het geheim van Pinneke Proost' veronderstelt, via Theo Ruiter contact heeft gehad met Marten Toonder. Dat noch de distillateur, noch de geestelijk vader van Tom Poes hier over in hun oorlogscorrespondentie reppen is niet zo vreemd. Elke verwijzing naar de werkelijke aard van hun contacten kon levensgevaarlijk zijn. Want ook Herman Jansen was actief in het verzet. Zo schreef Theo Ruiter op 26 september 1945, nadat Herman Jansen verstek had laten gaan op een bijeenkomst van gewezen verzetsmensen: 'Vele lui hoorden met interesse met wie en hoe zij eigenlijk hadden samengewerkt in de illegalen strijd. Besproken werden onze wapen transporten met de doozen Jenever bij U vandaan. Het groote gevaar welk wij aanvaardden voor de goede zaak. De omkoperij van de Gestapo e.d. en andere ploerten voor wie U duizenden guldens (maar niet eens te praten van de ontzaggelijke hoeveelheid Jenever welke deze schooiers van ons hebben opgeslokt 'Er waren momenten dat ik mij weer bij U waande voor een bespreking van het een of het ander. Ik voelde dan mijn hart in mijn keel kloppen als U met een dood leuk gezicht, mij uitgeleide deed met een transport welke wij nooit hadden naverteld als men ons in de gaten had gehad.' 'U moet namelijk weten dat de 5 personen die door Uw bemid deling het leven eraf gebracht hebben en enkele van de vele personen die door Uw bemiddeling uit de gevangenis gered zijn, aanwezig waren'. Een brief van een maand later berichtte opnieuw van een bijeenkomst van het voormalige verzet, nu met de namen van de kring uit de ondergrondse waarbinnen Herman Jansen en Theo Ruiter opereerden. In deze brief verzocht Theo Ruiter om een extraatje in de vorm van enkele kruiken jenever, aangezien zijn toewijzing onvoldoende was om alle, te verwachten tachtig, kelen te kunnen smeren. In een eerdere brief, gedateerd op 20 december 1943, sprak Ruiter de verwachting uit 'Er zal in de toekomst nog wel eens iets gebeuren met 'de Kabouter' en de naam Herman Jansen.' Toen al wilde Theo Ruiter een bijdrage aan de bekendheid van Kabou terjenever geven door inschakeling van het studentendispuut dat nu, op de kop af zeventig jaar later, met succes heeft aange drongen op de hergeboorte van de Kabouterjenever. Een kopie van een briefje van Herman Jansen aan Theo Ruiter laat iets van licht schijnen op de geboorte van Pinneke Proost, 'Mijn hartelijke dank voor de schoone penteekening. Ik vind haar buitengewoon aardig en ben er erg mee in mijn schik en gevleid. Ik zal haar een eereplaats geven op mijn kantoor'. En enkele regels verder; 'Ik wilde dat ik een weg wist om U en ook 'Areopagos' aan meer Genever te helpen, maar ik zie er geen gat in. - Toch zou ik den heer artist persoonlijk nog wel een kruik Kabouter willen sturen. Geeft u mij zijn adres eens op'. Het vervolg is bekend. Daar begint namelijk John Wigmans met zijn (inmiddels zowel biblio- als stripofiele uitgave) 'Het recept van Pinneke Proost' en de beroemde brief die aanvangt met de woorden: Hoewel de kinderschoenen reeds lang ont wassen, ben ik een groot bewonderaar van Tom Poes en zijn kornuiten....' Jansen kende Toonder op dat moment allang. Als bezoeker van Café Theo Ruiter en mogelijk zelfs als medestrijder in het Nederlands verzet in de Tweede Wereld oorlog'. -4

Musis | 2014 | | pagina 27