Verhalen met illustraties van Sjef Henderickx rr LSis» Goed bezig. Boekhandelaar Ruud Aret schrijft N Jan van Bergen en Henegouwen Foto: Greet van Norde a sollicitaties bij een groenteboer en Junger- hans (luxe serviesgoed en tafelzilver) vindt de zestienjarige Aret in 1969 werk bij een boek handel in de Rotterdamse Vierambachts- straat. Toevalligerwijs een winkel waar ik indertijd weieens binnenliep aan de hand van mijn vader. Elastiek, sisal en pakpapier. Als jongste bediende pakte hij vooral in. Toen werden de stukjes die hij nu publiceert cursiefjes genoemd; geestige korte verhalen over schijnbaar alledaagse zaken. Als trouwe klant van Aret weet ik dat hij al geruime tijd van plan was dit boekje te maken. Nu het ervan is gekomen, is het prachtig geworden. Mooi vormgegeven door Joop van Opijnen. Sjef Henderickx maakte voor elk van de achttien verhalen een passende illustratie. Achttien op zichzelf staande kunstwerkjes die de verhalen niet illustreren in gebruikelijke zin, maar er een dimensie aan toevoegen. Reve zegt: stijl is aangeboren. Hoezeer hij gelijk heeft, blijkt uit Aret zijn verhalen. Hij schrijft zoals hij is. Dit boekje, een zelf portret in letters, is onmiskenbaar van zijn hand. Zijn woordgebruik is een tikkeltje ar chaïsch. Woorden en uitdrukkingen die in het dagelijks taalgebruik in onbruik zijn geraakt, duiken geregeld op in zijn verhalen. Aret wil het allemaal mooi opschrijven. Te mooi soms, naar mijn mening, waardoor de lezer verstrikt raakt in de zin. Maar dat is eigenlijk het enige dat valt aan te merken op dit boekje. De ver halen over de ontmoetingen met schrijvers springen er wat mij betreft uit. Met een avondje doorzakken met Slavist en dichter Jean Pierre Rawie als hoogtepunt. Gaat hij het halen, vraag ik me na het lezen van dit boekje af. Gaat Ruud Aret de vijftig jaar volmaken? Met het plezier waar mee hij zijn werk doet, en dat spreekt uit deze verhalen, zeg je: gemakkelijk. Of trekt hij op zijn 65ste na 49jaar de deur van de boekhandel voorgoed achter zich dicht. Ik kan het me eigenlijk niet voorstellen. Hoe het ook zal gaan, er zit een verhaal in. "De laatste dag". Dat lees ik graag in Arets volgende boekje. Ruud Aret, Goed BezigBoekhandel Post Scriptum, ISBN/EAN: 9789078397038,15 euro rtl Ie [29

Musis | 2014 | | pagina 29