Christaan Huygens 30 n nis ©Fries Scheepvaartmuseum Sneek Hoe komt een scheepsportret van de Schiedamse bark 'Christiaan Huygens' in de collectie van het Fries Scheepvaart museum in Sneek terecht? Veel relaties tussen beide steden lijken er nu en in het verleden niet te bestaan. Hoewel de gouache uit 1842 in het Stedelijk Museum Schiedam niet zou misstaan, is er echter een goede reden voor het verblijf in Friesland. Het Sneeker museum bestrijkt de gehele Friese scheepvaartgeschiede nis en de gemene deler schuilt in de Friese kapitein van het schip, Teunis Barend Teunissen. Deze werd in 1791 in Hindelopen geboren en voer tot 1839 voor de Amster damse reder Bosscher. Zijn kapiteinscarrière zette hij voort bij De Groot Roelants Co. in Schiedam, waar hij gezagvoerder was op de 'Prins Veldmaarschalk', de 'Christiaan Huygens' en de 'Soolo'. Op de Christiaan Huygens, een tweedeks koopvaardijbark was Teunissen slechts een jaar kapitein, in 1842. Juist in dat jaar werd het schip tweemaal door Jacob Spin (1806-1875) geportretteerd. Naast het Fries Scheepvaartmuseum bezit ook het Maritiem Museum Rotterdam uit hetzelfde jaar een exemplaar, doch dan aan stuurboordzijde gezien. Gebruikelijk was dat;J Spin, die tientallen zo niet honderden van der gelijke scheepsportretten heeft vervaardigd, dit deed in opdracht van de kapitein of eerste stuurman, dan wel de reder waarvoor het schip voer. Dit kan het bestaan van twee gelijktijdig geschilderde voorstellingen verklaren. Spin schilderde de schepen zoals de opdrachtgever het wilde. Aan de kade, op volle zee, in de Indische wateren, bij storm, noem maar op. Hij had zijn atelier in Amster dam en naar verluidt heeft hij zijn ervaringen als zeeman later zo te gelde gemaakt. Scheepstechnisch gezien kloppen de schilderijen goed, waaruit zijn kennersblik blijkt. Artistiek valt er wel wat op de talloze scheepsportretten af te dingen. Heel realis tisch zijn de zeeën bijvoorbeeld niet. Ook de personen en, indien aanwezig, de landstreken en havens op de achtergrond doen houterig en haast naïef aan. Maar daar ging het de toekomstige eigenaren niet om als ze hun be stelling plaatsten. De 'Spinnen' vormden een zeer toepasselijk souvenir aan een vaak ener verend zeemansbestaan, waar thuis aan de wand ook enige status van uitstraalde. De 'Christiaan Huygens' op de afgebeelde gouache voert drie vlaggen en een wimpel. De witte vlag met de letters DG maakte het andere schepen en toeschouwers aan de wal duidelijk dat het een schip van De Groot Roelants Co. was. De rode vaan met witte letters is de naamwimpel en de rode vlag met het ankertje in de hoek is een 'kapiteins-' of 'nummervlag'. In dit geval van het Amsterdams College Zeemanshoop, waar Teunissen onder nummer 347 stond ingeschreven, Rechts op de achtergrond is het kofschip 'Fortuna' zicht baar met de vlag van het Rotterdamse Colle ge (R. 130 van kapitein Dirk Guit). Als achter glasschildering, in zwart en goud, is de scheepsnaam, die van de gezagvoerder en het jaartal van de voorstelling vermeld: 'Christiaan Huigens Kaptn T.B. Teunizen in het jaar 1842'. De bark 'Christiaan Huygens' werd op 13 augustus 1840 op stapel gezet op de werf De Nijverheid aan het Schiedamse (oostelijke) havenhoofd. Scheepsbouw meester Dingeman Gips leverde het schip in 1841 op. Het voer ruim twintig jaar onder de kapiteins Teunissen, Muller, Butter, Jansen Ihlower en Van Katwijk voor De Groot Roe lants Co.. In 1862 werd het schip op een veiling aan een Noorse reder verkocht voor 19.500 gulden en kreeg het een nieuwe n aam: 'Prima'. Teunissen overleed eind 1846 aan boord van de 'Soolo' toen hij voor Brouwershaven lag, net aangekomen uit Batavia. Zijn vrouw verliet Schiedam en keerde vermoedelijk, met het scheepsportret, terug naar Friesland. 4

Musis | 2014 | | pagina 30