Met het afscheid van Tjerk Bruinsma eindigt meteen ook het korte tijdperk van de 'gekozen burgemeester', ooit het kroonjuweel van D66. Doodse stilte M *is 5 Hans van der Sloot Foto's: Jan van der Ploeg jerk Bruinsma steekt niet onder stoelen of banken dat de beslissing om afscheid te nemen van Vlaardingen geen ge makkelijke is geweest. 'Maar', zegt hij. 'Nu stoppen betekent dat ik de mogelijkheid nog heb om een zinnige bijdrage aan de samenleving te leveren. Natuurlijk, na je pensionering kan dat ook. Maar ik doe dat liever vanuit een professionele optiek'. In welke richting hij uiteindelijk een nieuwe functie zoekt, laat hij in het midden. De afspraak is dat dit onderwerp nu niet ter sprake wordt gebracht. Begrijpelijk, het is niet het moment om voor de dag te komen met het gegeven dat hij per 1 januari 2014 stuivertje wisselt met de waarnemend burgemeester van Alphen aan den Rijn, Bas Eenhoorn. Bruinsma vertrekt naar deze uitgestrekte gemeente in Hollands Groene Hart om daar een nieuwe stad te smeden. Bas Eenhoorn (sedert 2010) komt in Vlaardingen even uitblazen van een turbulente bestuurs periode. Als bestuurder hielp Eenhoorn de 'nieuwe' gemeente Alphen aan den Rijn vormen. Deze werd - na een lange perio de van overleg, van welles-nietes, van het kiezen van een nieuwe gemeentenaam en handhaven van de bestaande - sa mengesteld uit de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boskoop en Rijnwoude. Boskoop kent de (oudere) Nederlander al vanaf de eerste aardrijkskundelessen in het lager onderwijs. Zoals Vlaardingen ooit Neêrlands voornaamste vissersstad was en wij Oude Pekela leerden kennen als stad van de veenpiepers en strokarton, voorzag Boskoop met z'n boomkwekerijen heel Europa van de sappigste appels en peren. Rijnwoude is minder bekend. Deze gemeente ontstond ook pas in 1991 door samen voeging van de oude kernen Benthuizen, Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude. De samenvoeging tot het nieuwe Alphen aan den Rijn had nogal wat voeten in aarde. Voor Bruinsma is het derhalve een uitdaging om van al die bestuurlijke en cultu rele entiteiten nu één geheel te smeden. Is hij klaar met Vlaardingen? Dat zeker niet. 'Vlaardingen is een geweldige stad. Het was ook niet makkelijk om te stoppen. In Vlaardingen had ik regelmatig het gevoel dat ik in samen werking met anderen echt het verschil heb kunnen maken.

Musis | 2014 | | pagina 5