Groninger Museum 'Vlaardingen gaf me het gevoel dat de stad bij ons paste. En daarin heb ik me zeker niet vergist. Dat rechtstreekse in deze regio, ligt me wel. Het kost weinig moeite om in gesprek met anderen te komen, om vertrouwen te winnen en tot afspraken te komen. Die directheid past me'. M .IS Beter kun je het als bestuurder niet hebben. Dat tekent het wederzijdse vertrouwen. Dat was ook wel nodig. Met elkaar hebben we 35 miljoen euro weten te bezuinigen. Dat is een geweldige operatie geweest, die er echter nu voor zorgt dat we de toekomst sterker dan voorheen tegemoet kunnen treden. Ook daarom was het moeilijk om met het persoonlijke be sluit om te stoppen naar buiten te komen. Zelf wist ik allang dat ik geen volgende termijn meer zou ambiëren. Er viel ook een doodse stilte toen ik het college van dat besluit op de hoogte stelde, M'n collega's waren verbijsterd, maar desalniettemin, is het een stap die je eens een keer moet zetten. Voor mij - voor ons - speelde een rol dat ik nog jong genoeg ben om andere taken op te pakken, om een nieuw gebied te verkennen en er iets van te maken in een nieuwe uitdaging. Daarvoor is dan wel nodig dat ik dit op het juiste moment doe'. Met het afscheid van Tjerk Bruinsma eindigt meteen ook het korte tijdperk van de 'gekozen burgemeester', ooit het kroon juweel van D66 dat na de 'Nacht van Van Thijn' niet meer bleek te zijn dan geslepen glas. Een echte keuze was het al evenmin. Na een raadgevend referendum waarbij de bevolking een voor keur mocht uitspreken over één van de twee kandidaten, werd deze keuze bevestigd door de kroon. Naast Vlaardingen wer den ook referenda gehouden in Best, Leiden, Boxmeer, Zoeter- meer en Delfzijl. Referenda in Utrecht en Eindhoven mislukten omdat het vereiste percentage stemmers niet werd gehaald, waarna het referendum in 2008 achfer de horizon verdween. Bruinsma; 'Dat was me inderdaad heel wat, die zeepkisten race met Rik Buddenberg (sedert 2002 burgemeester van Pijnacker-Nootdorp). Een circus kon je het niet noemen. Daar voor waren de belangen te groot en staat in Nederland de bestuurlijke integriteit terecht heel hoog genoteerd. Maar niettemin moesten we toch strijd leveren voor de uiteindelijke voordracht aan de kroon'. Inmiddels is de gekozen burgemees ter bijgezet in de galerij van niet geslaagde bestuurshervormin- gen. Bruinsma; 'Ons bestel is daarop niet ingericht, hoe graag we misschien ook zouden willen. Dat bleek ook duidelijk aan de manier waarop ik als burgemeester heb gefunctioneerd. Wat wel van grote invloed is geweest, is dat ik in de aanloop tot het referendum, al met ongelofelijk veel mensen heb kennis ge maakt. Dat Vlaardingen en ik met elkaar vertrouwd zijn geraakt en dat ik een goeie indruk had van wat van mij verwacht zou worden en welke speelruimte me werd gegund'. Het waren de collega's in Groningen die Tjerk Bruinsma ertoe hebben over gehaald om een gooi te doen naar het Vlaarding- se ambt. 'Jij moet burgemeester worden, werd er gezegd. Ik maakte daar ook deel uit van een excellent team. We werkten hard, kregen veel voor elkaar en hebben met elkaar de basis voor hele mooie voorzieningen gelegd'. Een topprestatie noemt hij het Groninger Museum. En terecht, al was het alleen maar doordat hiervoor een gebouw werd gerealiseerd waaraan toparchitecten als Michele de Lucchi, Phillipe Starck en Coop Himmelblau tekenden. Een dergelijke creatieve samenwerking is - zelfs op wereldniveau- uniek en schonk Groningen een museumeiland dat alleen om die reden al tienduizenden bezoekers per jaar trekt. Het museum zelf behoort met een jaarlijks bezoekersaantal van meer dan 200,000 tot de grotere Nederlandse musea. Bruinsma; 'De vacature in Vlaardingen was eigenlijk een toe valstreffer. Inderdaad trok het burgemeesterschap me op dat moment. Ik wist niet meer dan dat Vlaardingen links van Rotter dam ligt (rechts vanuit Groningen gezien) en dat het een vitale industriestad was, waarvan de bevolking zich via een referendum wilde uitspreken over de nieuwe burgemeester. Dus gingen mijn vrouw en ik op een regenachtige middag maar 'ns kijken'. Het verhaal van Bruinsma's toiletbezoek mag inmiddels tot de Vlaardingse folklore worden gerekend. 'Het regende, eigen lijk was het geen weer om een wandeling door de stad te maken. Maar ja, je hebt ook weer geen uren gereden om je mogelijk nieuwe gemeente alleen vanuit de auto te zien. Daar bij moest ik nodig naar het toilet, dus stapte ik een willekeurige winkel binnen. Dat toiletbezoek leverde geen enkel probleem op. En het gesprek daarna al evenmin. Wat ik zag en meemaakte tijdens dat eerste bezoek gaf ons voldoende aanleiding om te solliciteren. Vlaardingen gaf me het gevoel dat de stad bij ons paste. En daarin heb ik me zeker niet vergist. Dat rechtstreekse in deze regio, ligt me wel. Het kost weinig moeite om in gesprek met anderen te komen, om vertrouwen te winnen en tot afspraken te komen, Die direct heid past me'. Bruinsma kijkt met voldoening terug op hetgeen er op ge bied van de cultuur is bereikt. Ondanks het gegeven dat hij cultuur niet in zijn portefeuille heeft gehad. 'Nee, gelukkig niet. Ik heb het idee vanuit mijn positie als burgemeester meer te hebben kunnen doen dan wanneer ik cultuur in mijn portefeuil le had gehad. Het kan een groot verschil maken of je als ver antwoordelijk wethouder direct bij veranderingsprocessen be- trokken ben, of je een visie kunt geven vanaf een zekere af stand. Er is met name op het gebied van de cultuur heel veel gebeurd waarin ik een stem heb gehad. Misschien soms wel een doorslaggevende'. Dit zal zeker het geval zijn geweest bij het tot stand brengen van het Vlaardings Museum en de Stadsgehoorzaal. 'Ik rust niet voordat het museum er is', zei Bruinsma enkele jaren geleden. Die woorden zijn bijna bewaarheid. Het museum is er nog niet, maar wordt gebouwd en de contracten tussen museum en de gemeente zijn net getekend. Dat is dan dat. Op de beslissing om de Stadsgehoorzaal voor Vlaardingen te behouden en het oude gebouw in z'n geheel te conserveren in een glazen ombouw, kijkt hij met veel voldoening terug. En hij is de enige niet. Voor uitvoering van dit plan - het Vlaardings gemeente bestuur neigde aanvankelijk naar het slopen van deze karakte ristieke schepping van Sybold van Ravenstein - moesten heel wat krachten worden gemobiliseerd. Bruinsma; Op cultureel gebied kijk ik met voldoening terug op wat er in mijn bestuursperiode is gerealiseerd, We hebben uiteindelijk weer een bioscoop, al was het even zoeken hoe deze gerealiseerd kon worden binnen een groot, commercieel leisure-concept. Filmhuis het Zeepaard gaat binnen het kader van het filmligacircuit een gezonde toekomst tegemoet. Het plan om de musische vorming in één centrum te vatten krijgt met Kade 40 gestalte en de Kroepoekfabriek is een uitgespro ken succes. Vlaardingen leeft. Blij dat ik hieraan een bijdrage heb kunnen leveren. En een aansporing natuurlijk om een nieuwe uitdaging aan te gaan'. M

Musis | 2014 | | pagina 7