Een koude week halverwege december is geen aantrekkelijk moment om een breed publiek te bereiken. Meer dan een heden daagse lampionoptocht zit er feitelijk dan ook niet in. Dat is zonde. Want Winterlicht zou zoveel meer kunnen zijn. m«i-.is 9 zowel wat de totale opzet van het project betrof als in de keuze van onderdelen en kunstenaars. Er was veel van hetzelfde en ook de kwaliteiten van de manifestatie van dit jaar en die van 2011 ontliepen elkaar niet. Voordeel van lichtkunst is dat de ob jecten in een donkere omgeving onmiddellijk de volle aandacht trekken. Het nadeel echter dat je heel wat uit de kast moet halen om de toeschouwer met iets nieuws te overrompelen. In drie gevallen lukte dit. Twee jaar geleden schreef Wim Henkes dat Winterlicht in beginsel zou kunnen uitgroeien tot een cultureel project van betekenis. Mits de organisatoren zich realiseren dat een dergelijk evenement het van de verrassing moet hebben. Daaraan schort het echter. Natuurlijk waren er in Winterlicht 2013 projecten genoeg die tot de verbeelding spra ken. Tot één van de drie tot de verbeelding sprekende onder delen behoorde het door Bart Peters zorgvuldig uitgelichte Marleen Brusse Foto's: Jan van der Ploeg Anders dan in voorgaande edities was het evenement dit maal binnen een thema geplaatst: 'Vol energie', als afgeleide van het stadsthema 'Duurzaamheid', dat weer een afgeleide is van het grotere 'Windkracht 13', een poging Schiedam verder leven in te blazen. Nieuw was ook dat de opening van het evenement vergezeld ging van een optocht van kinderen met zelfgemaakte, lichtgevende objecten als een moderne ballonoptocht en de aankondiging van een burgerparticipatie, later in het weekeinde. De or ganisatie bewijst de cultuur hiermee geen dienst. Want wat zijn het maatschappelijk etiket 'duur zaamheid', een kinderoptocht en burgerparticipatie meer dan strijkages naar de subsidieverstrekkende overheid? 'Licht' heeft met 'duurzaamheid' niets te maken tenzij de zon wordt bedoeld of aan het publiek duidelijk wordt gemaakt hoe kun stenaars met scan- en ledtechnieken een nieuwe verbeel dingswereld scheppen. Terwijl zo'n kinderoptocht - hoe goed bedoeld ook - de lichtkunst tot een artistiek decor degradeert van de optocht van de kinderschaar en de meegekomen ver rukte ouders. Winterlicht werd voor de tweede maal geregisseerd door Aris de Bakker. Met zijn keuze voor kunstenaars en performances volgde hij het pad dat hij ook in 2011 bewandelde. Dat behoeft geen beletsel te zijn wanneer de kwaliteit hoog genoeg is. De verrassing ten opzichte van de vorige editie bleef echter uit,

Musis | 2014 | | pagina 9