Vlaardings Filmtheater maakt doorstart Zo kwam het dat Vlaardingen het negen jaar zonder eigen filmhuis moest stellen. Liefhebbers van het genre waren in die periode aangewezen op Schiedam of Rotterdam. IÏM »is Peter de Lange De uitreiking van de allerlaatste Akerboom in 2002 had een spannend verloop. Foto's Arie Wapen Naar verluidt hielden verschillende potentiële winnaars tijdens de ceremonie in het Visserijmuseum een uitgeschreven dankwoord in hun binnenzak gereed en waren ze voorbereid op het uitspreken ervan. Zo vast waren zij ervan overtuigd dat de toenmalige Vlaardingse cultuurprijs aan hen ten deel zou vallen. Ze keken bepaald op hun neus toen de begeerde bronzen sculptuur van beeldhouwer Leen Droppert werd toegekend aan iemand die daar abso luut niet op had gerekend en die zelfs met moeite tijd had vrijgemaakt om het feestje bij te wonen omdat ze andere dingen had te doen. Harriet Weststrate wekt Het Zeepaard weer tot leven et bronsgroene beeldje staat, een beetje onder het stof, op de schoorsteen thuis bij Harriet Weststrate. De "Diva achter het Witte Doek" zoals zij door sommigen liefkozend wordt genoemd, bekijkt het gestileerde eiken boompje nog altijd met een zekere verbazing. Harriet Weststrate, in het dagelijks leven do cent Frans, kreeg de prijs omdat zij de Vlaar dingse filmliefhebber een eigen filmhuis be zorgde en dat grotendeels in haar eentje ja ren achtereen met succes wist te exploiteren. Maar zelf vindt ze het niet echt een verdien ste. "Ik heb dit altijd puur gedaan vanuit mijn eigen passie, niet om er een onderscheiding voor te krijgen." De jury kende haar indertijd de prijs toe uit waardering voor haar jarenlange inzet om be halve volwassen Vlaardingers in een boven zaaltje van de Harmonie, ook de plaatselijke schooljeugd met aparte voorstellingen inte resse bij te brengen voor de niet-commerciële film, Toch bleek de betekenis van de prijs be- perkt. Het winnen van de onderscheiding kon niet voorkomen dat Filmtheater Het Zeepaard (vernoemd naar het logo dat architect Sybold van Ravesteijn voor de Stadsgehoorzaal be dacht) een paar jaar later bij de renovatie van de Stadsgehoorzaal/Harmonie moest sluiten. Naar het zich liet aanzien voorgoed, Voor Weststrate was het een bittere pil: "Zo had ik de Akerboom, zo was ik weg." Alle pogingen om Het Zeepaard elders onder te brengen mislukten. Aan goodwill ontbrak het niet: de Vrije Academie wilde wel een ruimte beschikbaar stellen in het Hollan- diagebouw, het Delta Hotel deed een vrien delijk aanbod, bedrijfskantines en gymzalen werden op hun mogelijkheden onderzocht, evenals een zaal in een verzorgingshuis. Maar er was één probleem: geen enkele accommo datie beschikte over een cabine voor een per manente opstelling van de projector. Dat be tekende dat het logge apparaat voor iedere voorstelling moest worden aangevoerd en op gebouwd en na afloop weer moest worden afgebroken en elders opgeslagen. Dit scena rio kon incidenteel wel eens worden toege past, maar bood natuurlijk geen structurele oplossing. Zo kwam het dat Vlaardingen het negen jaar zonder eigen filmhuis moest stel len. Liefhebbers van het genre waren in die periode aangewezen op het filmhuis Schie dam (tegenwoordig Wenneker Cinema) of de Lantaren/Venster-bioscoop in Rotterdam.

Musis | 2014 | | pagina 14