Het Zeepaard kan gebruik maken van technische faciliteiten zoals het kassasysteem, de zaal is voorzien van een perfect geluidssysteem, de stoelen zitten comfortabel en dankzij de digitale projectie hoeft er niet meer met een enorme projector en loodzware blikken film te worden gesleept. (links) Onderonsje van Harriet Weststrate met cultuurwethouder Jan Robberegt (rechts) De weder zijdse waardering uitgesproken tussen Het Zee paard (Harriet Weststrate) en JT- bioscoop (Albert Schoemaker). Harriet Weststrate beheerst het vak om een film te vertonen en die tot zijn recht te laten komen tot in de puntjes, Ze houdt zich er dan ook al zo'n twintig jaar intensief mee bezig. Dat begon in haar studietijd, toen zij betrok ken raakte bij de programmering van het film zaaltje dat indertijd was gevestigd op de bo venverdieping van De Harmonie, in de ruimte waar voorheen sociëteit Het Zeepaard bijeen kwam. Ze zag er alle klassiekers, van Fellini tot Fassbinder. Ze zat ook in de Stadsgehoor zaal parttime achter de kassa, maar het film huis werd steeds meer haar werkterrein. Na verloop van tijd verzorgde ze samen met Kees Lesuis en Annemiek van der Sluys vier voor stellingen per week. Helaas begon als gevolg van een reorga nisatie in het management van de Stads gehoorzaal het filmhuis te verlopen. Uiteinde voor het filmtheater. In de nieuwe schouw burg was geen plaats meer voor een bio scoopzaaltje en de weekendprogrammering liet ook geen ruimte voor vertoningen in De Harmonie, Wat volgde was een periode van hoop en wanhoop. Gesprekken over alternatieve ac commodaties leidden nooit tot een tastbaar resultaat. "Ik had er af en toe flink tabak van," geeft Weststrate toe. "Ik heb vaak gedacht: nu ben ik er wel klaar mee. Ik hou er mee op, ik ga wel als programmeur bij een ander film huis aan de slag," Maar ze keerde toch weer terug bij het oude uitgangspunt: een doorstart maken met Het Zeepaard. Waarom was dat voor haar zo belangrijk? Waarom beschouwt ze het als haar persoon lijke missie om een breed publiek in contact te brengen met de kunstzinnige film? "Ach, iMwiw»iuiirii'iiiirw»miiiiiiiiimiiiM«iiiiiiailiiiili]iiii»iiiiiiii«»iiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiii lijk was er nog maar ruimte voor één film per week en weer wat later hielden de voorstel lingen helemaal op. "De zaal heeft een hele tijd leeggestaan. Dat vonden we doodzonde. Tenslotte zijn we er zelf in gesprongen. Frank Tomei, Dennis van der Valk en ik richtten een stichting op en schaften met een subsidie van het VSB-Fonds (nu Fonds Schiedam Vlaar- dingen e.o., red.) een nieuwe projector aan." Met de rest van het geld werd het interieur vernieuwd." Weststrate leerde de projector te bedienen en vanaf februari 1998 waren er weer weke lijks voorstellingen in Het Zeepaard. Dat duur de tot augustus 2005, toen Harmonie en Stadsgehoorzaal sloten voor een ingrijpende verbouwing. Het leek meteen einde verhaal missie, dat is wel een erg groot woord. Het is eerder mijn persoonlijke passie. Ik heb ge woon een enorme liefde voor de film. Ik miste het filmhuis, ik vond het jammer dat het er niet meer was. Daar komt bij dat ik vind dat een stad met 70.000 inwoners gewoon een filmhuis hoort te hebben, Films van het betere genre horen bij het kunstaanbod in een stad. Dat is mijn overtuiging. En als je ergens ach ter staat, moetje er voor vechten." Ondertussen daagde er licht aan de hori zon. Geluiden dat er een bioscoop zou komen in het leegstaande V&D pand, werden steeds hardnekkiger. Maar de levenskansen van dit project bleven lang onzeker, doordat de poli tiek de komst van de bioscoop koppelde aan de toestemming voor een speelautomatenhal. Liet een van beide voorzieningen het afweten, dan was ook de ander niet welkom. Toen de kogel eenmaal door de kerk was en de contracten voor zowel een bioscoop als een gokhal waren getekend, leek er ook voor het filmhuis weer perspectief aan te breken. Bij de inrichting van de bioscoop zou reke ning worden gehouden met een kleine zaal, speciaal voor een filmtheater. Weststrate ging een nieuw onderhandelingstraject in, ditmaal met de gemeente over de financieringsmoge lijkheden. Het overleg kostte door procedurele belet selen onverwacht veel tijd. Maar na drie jaar knokken is er een eindresultaat en dat is, vindt Weststrate, alleszins de moeite waard. Filmtheater Het Zeepaard wordt huurder van JT Bioscopen en gaat wekelijks één film ver tonen op donderdagavond en één op zondag middag. De gemeente Vlaardingen subsidi eert het initiatief drie jaar lang tot en met 2015 met jaarlijks 5,000. Het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. schenkt eenmalig een be drag van 9.000. De rest van het benodigde geld moet uit de kaartverkoop komen of uit bijdragen van andere sponsors, zoals culture le fondsen. Het budget is niet riant, maar de vaste kosten zijn grotendeels gedekt. Mocht er geld overblijven, dan zou Harriet Weststrate zich zelf eindelijk een kleine vergoeding kunnen toekennen voor de zeeën van tijd die ze in het filmtheater steekt. Het zou voor het eerst zijn dat ze voor haar bezigheden bij Het Zeepaard iets betaald krijgt. Tot dusver was het altijd liefdewerk oud papier. Met de karige subsi dies waarvan Het Zeepaard moest bestaan, konden films worden gehuurd en de appara tuur onderhouden, maar daarmee waren de financiën dan ook schoon op: het werk moest op basis van vrijwilligheid worden gedaan Soms moest de initiatiefneemster zelfs geld toeleggen op haar activiteiten. "In de ja ren dat we als filmtheater niet bestonden heb ik uit eigen zak het lidmaatschap van de Ka mer van Koophandel en de Nederlandse Ver eniging van Bioscoopexploitanten betaald, Als je dat laatste niet aanhoudt, kan je geen films meer huren. Dat had het einde van het film huis betekend. Dat was voor mij een ondenk baar idee, dat wilde ik hoe dan ook voor komen." M M'KÏS 17

Musis | 2014 | | pagina 17