Het enthousiasme is groot en de verwachtingen zijn hoog gespannen: de zich achter de Zomerstraat uitstrekkende Touwbaan (de 'Oude Lijnbaan') moet één van de aangenaamste verblijfplaatsen van Vlaardingen worden. Maar niet alleen aan genaam. De Touwbaan is een 'identiteitsdrager' en moet een 'baken in de stad' zijn. Na jarenlange achteloze verwaarlozing van de touwbaanoverkapping heeft de gemeente haar verant woordelijkheid genomen en met verve brengt zij de plannen nu ten uitvoer. De renovatie van de overkapping is van start gegaan en wat volgt is de directe omgeving. Het was erop of eronder, maar dankzij een volhardende en door zijn energieke monumentenambtenaar gevoede wethouder, en onder enige druk vanuit de Historische Vereniging Vlaardingen gaat de Touwbaan in de herkansing. In weerwil van economische malaise en draconische bezuinigingen gebeurt er iets opmerkelijks in de stad. 'mm De touwbaan maakt deel uit van het geheugen van Vlaardingen en kan identiteitsdrager worden. Het is daarom zinvol om de touwbaan zodanig te herstellen en te bestemmen dat deze betekenis voor bewoners, buurt en stad krijgt.' Vlaardings Montmartre Jeroen ter Brugge Foto's: Arie Wapenaar Iedere oude binnenstad heeft zo van die plekken. Van die kaal slagen met daartussen nog wat laatste herinneringen aan het verleden in de vorm van half dichtgespijkerde bedrijfsgebou wen en woonhuizen. Gebiedjes waarover niemand aan de bel trekt als er per ongeluk schuttingen omheen worden gezet, zo als Louis Paul Boon dat zo mooi in zijn 'Vergeten straat' heeft beschreven. Het merendeel van de bevolking, dat helemaal geen band met het stedelijk verleden voelt, heeft geen idee wat die eigenaardige met rode pannen gedekte open overkapping voorstelt. Handig om je auto onder te parkeren, eronder te bar- becueën als het op een zomerse avond toch wat begint te spat ten of voor hangjongeren die hun energie en enige agressie kwijt moeten, al dan niet na een bezoek aan de buurtcoffee- shop om de hoek. Dit is misschien wat kort door de bocht maar de realiteit spreekt boekdelen. Het besluit in de jaren 1960 om de opstallen van touwslagerij 'De Oude Lijnbaan' de status van Rijksmonument te geven vond plaats in een tijd dat de stad al stevig gerenoveerd was maar waar het collectieve geheugen nog heel duidelijk gedomineerd werd door het visserijverleden. Iedere Vlaardinger wist dat hier eeuwenlang (sinds 1611) garen gesponnen en touw geslagen was. En dat de touwslagers on der de circa 350 meterlange overkapping droog de honderden meters touw en tros konden maken, was voor vrijwel iedereen een gegeven. Nu vijftig jaar later ruim een kwart van de bevol king een allochtone achtergrond heeft en er door deze en an dere immigratie naar verhouding steeds minder 'authentieke' Vlaardingers zijn, heeft de Touwbaan vrijwel geheel aan bete kenis verloren. De Historische Vereniging Vlaardingen, de stedenbouwkun digen bij de gemeente en een enkele loslopende Vlaardinger die wel eens een boek had gelezen, waren de Touwbaan echter niet vergeten. Ook al figureerde de Touwbaan al jaren negatief in het nieuws, met vandalisme en andere zaken die het daglicht niet verdragen en het verval zichtbaar was, bij hen bestond de overtuiging dat behoud de moeite waard was. Geenszins een vanzelfsprekendheid. De Monumentenstatus zou een sloop- voorstel ongetwijfeld niet hebben tegengehouden. Simpel en alleen omdat er van de gehele constructie niets origineels is. Onder leiding van restauratiearchitectenbureau Van der Kloot Meijburg, werden begin jaren 1970 de gebouwen en overkap ping gesloopt en in quasihistorische stijl en met nieuwe bouw materialen weer opgebouwd. Delen werden niet herbouwd en een vreemde knik in de baan ontstond hierdoor, als waren touwslagers in vroeger eeuwen in staat geweest haaks touw te slaan. Waarom het ooit de monumentenstatus heeft gehouden, is menigeen een raadsel gebleven. De bouwhistorische analy se en waardestelling die in 2012 werd uitgevoerd, richt zich in dat licht terecht op het structurerende stedenbouwkundige ka rakter van de lijnbaan. De cultuurhistorische waarde van de baan ligt niet in de materialisering en de precieze verschij-

Musis | 2014 | | pagina 18