Bon Abonnement Musis HLSks> X I Aan al die bewoners en bezoekers die niet weten dat touw en Vlaardingen een geschiedenis met elkaar hebben en dat dit product niet aan een boom groeit, zal duidelijk gemaakt moeten worden waar ze onderdoor lopen. 35,00 per jaar) weer, De Touwbaan en omgeving moeten een aangenaam uit gaansgebied worden, waar evenementen, ontspanning, kunst en cultuur een vanzelfsprekende plaats vinden. Naast de hier toe benodigde restauratie/reconstructie van de bestaande kapconstructieonderdelen die thans in volle gang is, het recon strueren van de ontbrekende onderdelen en het voor diverse doeleinden functioneel maken, is een aantal uitgangspunten voor verdere ontwikkeling vastgesteld. Deze zullen stapsgewijs worden uitgevoerd en, dat zal niet verbazen, ze hebben te ma ken met de omgeving. De beleving en betekenisgeving staan en vallen met de biotoop. De inrichting van de omgeving zal nadrukkelijk afgestemd moeten worden op de Touwbaan, ter wijl er ook aandacht is voor het woonklimaat in de omgeving. De historische structuur is min of meer heilig verklaard en alle beeldverstorende sta-in-de-wegs moeten worden gesloopt. Nieuwe bouwmassa's, zowel in de sfeer van woningbouw als een nieuwe sporthal die de daartoe benutte en nu te slopen fabriekshallen moet vervangen, zullen in het lineaire gareel worden gebracht. De onsamenhangendheid zal hiermee ver dwijnen en het Touwbaankwartier lichter verteerbaar maken. Speciaal voor de aansluiting met de niet bebouwde omgeving is de Stijlgroep (stedenbouwkundigen en landschapsarchitec ten) gevraagd een advies uit te brengen over de inrichting van de openbare ruimte. De aanplant van bomen, onlosmakelijk verbonden met lijnbanen, vormt in hun plan een belangrijk on derdeel, maar ook de bestrating, straatmeubilair en verlichting doen dat. Een op te lossen probleem vormt het overtollige par keren, dat zich niet verhoudt tot de ambities. De mobiele obsta kels vertroebelen het beoogde beeld en zijn letterlijk hindernis sen in de noord-zuidverbinding, tussen binnenstad en station. De Touwbaan speelt als traverse een belangrijke rol in deze infrastructuur en kan vormgevingstechnisch zeer fraaie oplos singen gaan bieden. Het herstellen van het doorgaande baan- tracee onder de Vetteoordsekade, die hier zo'n typische bolling kent, vormt daar een belangrijk en zeer karakteristiek element in. Daar waar de touwbaan nu een barrière vormt, zowel fysiek als psychologisch, moet deze een tegenovergestelde rol gaan vervullen. Een verbindende rol, met betekenis en een goed ver haal. De plannen die nu in de eerste fase van het uitvoerings stadium verkeren (reconstructie overkapping) hebben een goede kans van slagen en verdienen dat ook ten volle. Eén aspect komt in de rapporten niet expliciet aan de orde en dat heeft te maken met de betekenisgeving. Dat het er fraai gaat uitzien en dat de Touwbaan een betere, functionele, rol gaat spelen, is prachtig. Maar al die bewoners en bezoekers die niet weten dat touw en Vlaardingen een geschiedenis met elkaar hebben en dat dit product niet aan een boom groeit, zal duide lijk gemaakt moeten worden waar ze onderdoor lopen. Daar zijn uiteenlopende mogelijkheden voor en het is te hopen dat dit punt nog de volle aandacht krijgt, Anders zal de hele exerci tie over vijftig jaar weer over gedaan moeten worden. -4 Ondergetekende abonneert zich tot wederopzegging op het tijdschrift Musis: Dhr./Mevr.: Adres: Postcode: en plaats: Telefoonnummer: Datum: Handtekening: (sturen naar Musis, p/a Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam) Natuurlijk kunt u zich ook per mail opgeven. Stuur een mailtje met bovengenoemde gegevens naar redactie@musis.info M' 's!S 21

Musis | 2014 | | pagina 21