Spelende kinderen in één van de zijstraten van de P.J.Troelstralaan, Schiedam Nieuw- land, 1953. Foto graaf onbekend. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 06499 Wim Henkes atuurlijk was hiervan officieel geen sprake, te veel en te groot als de gevoeligheden waren. Bovendien was de historische identiteit nog grotendeels intact. Vlaardings burgemeester Jan Heusdens reisde nog jaarlijks met het eerste vaatje haring naar Soestdijk en Schiedam was nog altijd de jeneverstad van Louter Kabouter, Nolet 5, Spinnewiel, Olifant en Locomotief. Bovendien - haast onvoorstelbaar in de huidige situatie - la gen Vlaardingen en Schiedam vrijwel geïsoleerd van elkaar, met slechts de smalle doorgang over de Vijfsluizen als verbin dingsweg. En pas in de jaren 1950 werd Vlaardingen aangeslo ten op het vervoersnet van de RET en dat dan nog met een enkele bus die niet verder reed dan het station Vlaardingen- Oost. Rotterdam lag daarmee nog een heel eind weg. Evenals de perspectieven van de grote, zich bijna tot aan de Noordzee uitstrekkende wereldhavenstad. Ook om die reden werd dat Groot-Rotterdam in 1964 in de vorm van het Openbaar Lichaam Rijnmond gegoten met zowaar een heuse 'bovenburgemees- ter' of 'onderminister' op de voorzittersstoel. Het was maar net van welke kant de eerste Rijnmondvoorzitter en oud-minister president (1963-65) 'mooie' Vicky Marijnen, zich liet bekijken. Schiedam noch Vlaardingen wisten hun ambities te realise ren. Ook ondervonden de bestuurders van beide steden dat tradities zich niet altijd lieten overdonderen door de megalo mane ontwikkelingsplannen uit de naoorlogse jaren. Daarom vormen de kleine huizen aan de Markgraaflaan in Vlaardingen nog alfijd het stootblok van het grootstedelijk verkeer dat over het Liesveldviaduct werd verondersteld te komen aangesneld, en heeft Schiedam nog altijd een groot en voor de huidige Schiedammers onverklaarbaar braakliggend terrein tussen Schie en Noordvest. Hierop stond een hele stadswijk van huis jes, bedrijfjes en winkels. Een halve eeuw geleden werd dit ge bied volledig kaalgeslagen omdat een volkswijk nu eenmaal niet past in het denkraam van een stadsbestuur dat zich in per soonlijk in Uppsala en Minneapolis op de hoogste kwam stellen over de stad van de toekomst. Dit is slechts één overeenkomst. Andere betreffen de gere aliseerde stedenbouwkundige plannen en architectuur, zoals deze geplaatst kan worden in de grote matrix van wat 'weder opbouwarchitectuur' heet. In Het Vrije Volkvan 19 april 1952 valt te lezen dat het bureau Van Tijen Maaskant, dat ook het ste denbouwkundig plan heeft getekend voor de desbetreffende wijk in de Babberspolder, daar 517 woningen zou bouwen, die op dat moment tot de modernste van Nederland werden gere kend. De krant; 'Verschillende autoriteiten uit de wereld van wederopbouw en volkshuisvesting zullen deze oplevering bij wonen. Minister In 't Veld laat zich vertegenwoordigen door de directeur-generaal voor de Volkshuisvesting, dr. Van der Meer, terwijl ook ir. De Graaf, directeur van de Volkshuisvesting in Zuid-Holland en de heer J. Scherens, secretaris van de Natio nale Woningraad van hun belangstelling blijk zullen geven.' Architecten van naam en faam Natuurlijk speelde mee dat Willem van Tijen en Huig Maaskant autoriteiten waren. Van Tijen had zijn naam gevestigd als schepper van onder andere de Parklaan- (1932), de Bergpol- MMS is 25

Musis | 2014 | | pagina 25