Van Baerlestraat met de karakteris tieke flats 'op pootjes' waaronder een winkelgalerij, circa 1960. (Stadsarchief Vlaardingen). gecreëerd (tot zover haalbaar vanwege de grondprijs). Ook werd een goede infrastructuur noodzakelijk gevonden. En ten slotte nog moest de wijk beschikken over alle buurtgebonden voorzieningen, variërend van de buurtkruidenier tot de kerk, de bibliotheek en een cultureel-maatschappelijk centrum. Wie de verschillende vroeg-naoorlogse stadswijken met el kaar vergelijkt, mag de tot tevredenheid stemmende conclusie trekken dat - alle bestuurlijke verschillen, inzichten, portefeuil les en ambities ten spijt - de ene wederopbouwbuurt in menig opzicht als twee druppels water op de andere lijkt. Natuurlijk, er zijn verschillen. Maar de Delftse Wippolder kan zonder veel be zwaar tegen het oude deel van Nieuwland en Groenoord in Schiedam, de Babberspolder en Westwijk in Vlaardingen, Pendrecht in Rotterdam, Schalwijk in Haarlem en Dordrecht West worden geschoven. Dit maakt overigens het steeds ster ker klinkend pleidooi voor behoud van (delen van) de wederop bouwarchitectuur een stuk eenvoudiger. Want het argument waarom de flats in Schalkwijk moeten worden gespaard be hoeft geen ander te zijn dan dat waarom in Schiedam de Johan de Wittsingel en de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen niet zo maar mogen afgebroken. Kennelijk heeft de stedenbouwkun dige rede in de jaren 1950 en '60 toch gezegevierd Een planologisch verschil Hoewel de gerealiseerde architectuur en stedenbouwkundige principes in de Babberspolder en de Westwijk in Vlaardingen veel overeenkomsten hebben met die in Nieuwland en Groenoord in Schiedam, bestaat er wel een significant planolo gisch verschil. Noodgedwongen moesten Van Tijen en Maaskant in hun stadsontwerp uitgaan van een satellietmodel, zoals ook de grote voorbeelden van Pendrecht (Lotte Stam e.a.) en Zuidwijk in Rotterdam. Dit keert duidelijk terug in de infrastructuur die in Vlaardingen bepaald werd door de scherpe scheiding door het hoge aardlichaam van de Delflandse Maasdijk. De oplossing werd gevonden door de Van Hogendorplaan de functie van be langrijkste verkeersweg te geven. In Schiedam lag de situatie compleet anders. Hier werd Nieuwland omsloten door de scherpe, niet te passeren begrenzingen van de Poldervaart, de spoordijk van de lijn Rotterdam - Hoek van Holland en de Schie. Nieuwland ligt daardoor als het ware rondom de oude stad geplooid waarbij de radiaalverbindingen rechtstreeks tot in het hart van de binnenstad leiden. Waartoe zo'n verschil kan leiden, is goed zichtbaar in manier waarop de Van Hogendorplaan in Vlaardingen en de Monseig neur Nolenslaan zich in Schiedam hebben ontwikkeld. Aan de Van Hogendorplaan werd voorzien in een omvangrijk en geva rieerd winkelaanbod, toegesneden op de directe omgeving en rekening houdend met het gegeven dat de laan ook als pri maire verbinding een functie had. Ook aan de Nolenslaan en het Wibautplein vestigde zich de fine fleur van middenstande- lijk Schiedam, precies zoals in Vlaardingen was gebeurd. Het Wibautplein noch de Nolenslaan hadden een verkeersfunctie, Integendeel, planologisch werd Nieuwland door de aanleg van de Van Haarenlaan-Horvathweg in de lengte nog eens in twee- en geknipt. Als belangrijke verkeersweg met voldoende par- keerfaciliteit heeft de Van Hogendorplaan zijn oorspronkelijke betekenis en functie nagenoeg geheel behouden. Het Wibaut plein en de Nolenslaan hebben noch het één noch het ander kunnen behouden en de representatieve winkelstraat van vroe ger is volledig meegekleurd met de overwegend allochtone bevolking van de wijk. Drukbezocht en gezellig in menig op zicht, maar van een duidelijk andere signatuur dan de Van Hogendorplaan. Het Wibautplein is in verloop van jaren geheel bezweken. De winkels, het gezondheidscentrum, het buurthuis en de bibliotheek zijn alle al jaren geleden gesloopt. J. Heusdens en J.W. Peek Ook in de aanpak van de wederopbouw verschilden Schiedam en Vlaardingen hemelsbreed. In 1946 kreeg Vlaardingen mede op aanbeveling van het Comité voor bezuiniging in Jan Heus dens een burgemeester die zich ten doel stelde alle bestaande stedelijke ambities binnen de hem gegunde tijd te verwezenlij ken. De wederopbouw en industriële ontwikkeling maakten IVH'^ÏS 27

Musis | 2014 | | pagina 27