Wie de verschillende vroeg-naoorlogse stads wijken met elkaar vergelijkt, mag de tot te vredenheid stemmende conclusie trekken dat de ene wederopbouwbuurt in menig opzicht als twee druppels water op de andere lijkt. r/i.is Mgr.Nolenslaan in Schiedam Nieuw- land, deel van de winkelgalerij tussen Loeffstraat en Albardastraat, 1961Fotograaf N. Vermeulen. Gemeentearchief Schiedam, beeld nummer 06953 daarvan onvervreemdbaar deel uit. Vanuit die optiek was de keuze voor vooraanstaande architecten en stedenbouwkundi gen die het nieuwe Vlaardingen vorm moesten geven, volstrekt logisch. Men hoeft maar naar de nieuwbouw van het Vlaardings stadhuis te kijken om inzicht te hebben in Heusdens gedachte goed. Wit marmer, vuurverguld smeedwerk en voorname, ge welfde, deuren van de kamers van de wethouders waren slechts de opmaat tot de burgemeesterskamer, van een om vang en allure, die rechtstreeks ontleend leek aan de Holly- woodfilms van die dagen. Daar kon je met recht de hoogste directeur van Shell of Unilever aan tafel noden. Schiedam kreeg in hetzelfde jaar in Jan Willem Peek een eerste burger die het burgemeesterschap allereerst opvatte als een representatieve taak. Hij kreeg van de wethouders en ambtenaren ten tijde van de ontwikkeling van Nieuwland ook weinig ruimte voor iets anders. Voor de stadsontwikkeling werd hij omringd door een 'zwaar' gezelschap. Twee van zijn wethou ders waren in het dagelijks leven (het wethouderschap was nog een deeltijdfunctie in die dagen) in bouw- en arbitrageza ken gespecialiseerde juristen. Daarnaast had de directeur van de Gemeentelijke Woningdienst een belangrijke stem in het kapittel. Begrijpelijk voor een gepromoveerd jurist en bouwkun dig ingenieur die - gezien zijn talrijke artikelen in de NRC - de actuele ontwikkelingen op de voet volgde en als privaatdocent aan de Technische Hogeschool in Delft daarmee tal van archi tecten en stedenbouwers inspireerde. Bovendien werd hij daarin bijgestaan door een stedenbouwkundige die van wan ten wist. Koos Vlaardingen in de wederopbouw voor verbintenissen met stedenbouwkundigen en architecten van naam zoals Marius Duintjer, Dirk Roosenburg, Joost Boks, Sybold van Ravensteyn en Koen van der Gaast, Schiedam bewandelde een andere weg. Hier werden de plannen ontwikkeld binnen het gemeentelijk apparaat met zo min mogelijk inschakeling van derden. In hun stedenbouwkundige ontwikkeling zijn de verschillen tussen Schiedam en Vlaardingen aanzienlijk. Des te opmerkelijker daarom dat hiervan in de realisering van bijvoor beeld Vlaardings Westwijk en Schiedam Nieuwland zo weinig zichtbaar is. Of andersom. M Mgr. Nolenslaan in Schiedam Nieuwland in oos telijke richting, rechts de Loeff straat, eindjaren 1950. Fotograaf ir. G. den Butter. Gemeentearchief Schiedam, beeld nummer 04463 28

Musis | 2014 | | pagina 28